fbpx

Schronisko PTTK im. Kazimierza Sosnowskiego

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 27924
Wyświetlenia: 94
W kategoriach: Schroniska
Lokalizacja: Bystra
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Górskie schronisko turystyczne w Paśmie Policy w Beskidzie Żywieckim, na wysokości 1152 m n.p.m.
Pierwsze schronisko otwarto 16 grudnia 1935 z inicjatywy gminy Sidzina oraz oddziałów Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Jordanowie i Łodzi. Miało nazwę „Pod Policą”. Budową schroniska kierował prof. Kazimierz Sosnowski. Hitlerowcy spalili schronisko 14 października 1944. Odbudowa schroniska, prowadzona przez Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, została zakończona uroczystym otwarciem 9 października 1955. Od tego roku schronisko nosi imię Kazimierza Sosnowskiego. Elektryczność, uzyskiwana jeszcze za pomocą agregatu prądotwórczego, została doprowadzona do schroniska w 1967. 25 października 2001 schronisko zostało podłączone do linii wysokiego napięcia. Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku schronisko zostało gruntownie wyremontowane i przebudowane.

Na budynku schroniska znajdują się dwie tablice pamiątkowe:

metalowa – poświęcona oddziałowi partyzanckiemu Armii Krajowej „Huta-Podgórze”, który stacjonował w latach 1943-1945 w rejonie Policy i Babiej Góry (ufundowana w 1990 przez byłych żołnierzy AK),
drewniana – poświęcona Janowi Pawłowi II, który 9 września 1978 jako kardynał Karol Wojtyła był tutaj na swej ostatniej wycieczce górskiej przed wyjazdem na konklawe w Rzymie, gdzie wybrano go papieżem (tablica ufundowana w 2004 przez Oddział Zawiązku Podhalan w Sidzinie).

Schronisko dysponuje 38 miejscami noclegowymi w pokojach 2-, 4-, 10- i 16-osobowych. Do dyspozycji gości jest bufet oraz jadalnia o pojemności 30 osób. W schronisku znajduje się też stacja Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Obiekt jest czynny przez cały rok.





Opis skopiowano z wikipedii.
fot. Jerzy Opioła, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Bystra, małopolskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić