Szczegóły atrakcji
Opis
Nie zachowała się dokumentacja związania z historią kamienicy, wiadomo natomiast że w miejscu obecnej kamienicy istniała zabudowa jeszcze w okresie staropolskim. Na podstawie badań archeologicznych określono pozostałości murowanej kamienicy przy ul. Długa 52/Jana Kazimierza 5 na XVI - XVIII wiek.
Na szczegółowym planie miasta z 1774 roku na miejscu obecnej kamienicy widnieją puste działki. Na planie z 1816 roku znajduje się budynek od strony ul. Długiej. Zarys obecnego budynku wypełniającego pierzeję ul. Długiej, ul. Jana Kazimierza i ul. Pod Blankami widnieje na planie miasta z 1876 roku.
Na początku XX wieku w kamienicy mieściły się: sklep rzeźnicki Josela, zakład fryzjerski Kaschika i sklep papierniczy Blumenthala. Na pierwszym piętrze znajdowała się kancelaria adwokata Jakobsohna, na drugim męski zakład krawiecki Ludwiga trzecim lekcji gry na fortepianie udzielała panna Seifert.
W latach 1900-1920 na parterze mieściła się siedziba "Dziennika Bydgoskiego" - największej polskiej gazety w Bydgoszczy w okresie zaboru pruskiego i największy dziennik wydawany w mieście w okresie międzywojennym. W 1996 roku na fasadzie kamienicy od strony ul. Długiej umieszczono pamiątkową tablicę upamiętniającą redakcję "Dziennika Bydgoskiego", będącą ostoją polskości w pierwszych dekadach XX wieku w Bydgoszczy.
W 2002 roku w kamienicy ulokowano oddział Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Z tego powodu kamienica została gruntownie wyremontowana i dostosowana do potrzeb sądownictwa.
Opracowano na podstawie wikipedii.
Zdjęcia: Pit1233
Lokalizacja
ul. Jana Kazimierza 5