fbpx

Muzeum Ziemi Braniewskiej

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 24793
Wyświetlenia: 67
Lokalizacja: Braniewo
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Muzeum założone w 2016 roku prezentujące zbiory związane z historią regionu.
Muzeum Ziemi Braniewskiej zostało otwarte 3 września 2016. Prowadzone jest społecznie przez organizację pozarządową, jaką jest Towarzystwo Miłośników Braniewa. Pozyskiwane bądź wypożyczane są kolejne eksponaty do muzeum, otwierane kolejne wystawy stałe i czasowe. Ponadto organizowane są w muzeum konferencje, w tym międzynarodowe, oraz czwartkowe spotkania z historią. Remontowane i adaptowane na cele muzealne są kolejne pomieszczenia – m.in. przylegająca do obiektu Hosianum średniowieczna 4-kondygnacyjna Wieża Klesza. 4 sierpnia 2017 w Muzeum Ziemi Braniewskiej dokonano otwarcia kolejnych wystaw pt. „Braniewo - miasto portowe od połowy XIV do połowy XX wieku” oraz „Ceramika budowlana konstrukcyjna i dekoracyjna”. Do Wieży Kleszej przeniesiona została wystawa „Historia Zamku Biskupiego w Braniewie”.16 listopada 2017 otwarto kolejną wystawę „W przededniu wielkiej wojny 1409–1410”. Na wystawie prezentowane są zbroje rycerskie oraz poszczególne elementy: przyłbica, napierśniki, naramienniki, rękawice i trzewiki pancerne, a także sztylety, tarcze i miecze. Na ścianie ukazana jest chorągiew braniewska, a w witrynkach drobne przedmioty codziennego użytku.

Na zewnątrz muzeum, pod arkadami, znajduje się ciekawy ciąg tablic pamiątkowych, sukcesywnie wystawianych kolejnym wybitnym postaciom związanym z Braniewem, jak m.in. Antonio Possevino (pierwsza tablica, styczeń 2006), Stanisław Hozjusz (listopad 2006), Władysław Świtalski (2012), Wilhelm Weißbrodt (2014), Maciej Kazimierz Sarbiewski (2016), Konrad Zuse (2017) i ostatnia poświęcona węgierskiemu poecie epoki odrodzenia Bálintowi Balassiemu (31 maja 2018). Kolejne tablice wybitnych osób związanych z Braniewem są już umieszczane w innych lokalizacjach w mieście, np. tablice honorowych obywateli Braniewa – Jacoba Jacobsona (21 września 2018) i Wojciecha Iwulskiego (21 października 2020) – zostały odsłonięte przy ul. Kościuszki., a tablice upamiętniające zmarłych wykładowców na otwartym w 2021 lapidarium na cmentarzu św. Jana.

Wydawana była również w formie papierowej cykliczna publikacja poświęcona historii Braniewa i okolic pt. Celulozowe Muzeum Ziemi Braniewskiej. Wydanie pierwszej części miało miejsce w grudniu 2014, jako pierwszy przyczynek do utworzenia muzeum, a także tęsknota za niezmaterializowanymi jeszcze dążeniami do jego posiadania. Do 2017 wydane zostały cztery części publikacji Celulozowe Muzeum Ziemi Braniewskiej. Następne wydania są to przeważnie monografie poświęcone historycznym budowlom i wybitnym mieszkańcom – m.in. Życie i działalność ks. Tadeusza Brandysa, Życie i działalność ks. dziekana Stanisława Orłowskiego, Historia Wieży Kleszej, Dawne braniewskie obwarowania miejskie.

Muzeum jest otwarte codziennie w godz. 12.00–16.00 oprócz poniedziałków. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.






Opis skopiowano z wikipedi.
fot. Aleksander Durkiewicz, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Braniewo, warmińsko-mazurskie
Gdańska 19

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić