fbpx

Ogród Zoologiczny w Zamościu

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 11059
Wyświetlenia: 539
W kategoriach: Ogrody zoologiczne
Lokalizacja: Zamość
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Jedyny ogród zoologiczny w województwie lubelskim, zamieszkiwany przez ponad 2000 zwierząt.
Początki ogrodu sięgają 1918 roku, gdy profesor biologii miejscowego gimnazjum męskiego - Stefan Miler - założył pierwszy w Polsce szkolny ogród zoologiczny. Pierwszymi mieszkańcami były żółwie i zaskrońce a ogród mieścił się na powierzchni 10 arów. W 1923 roku zbudowano ptaszarnię, którą zamieszkały papuga i młoda kukułka oraz dokupione nieco później przepiórki, derkacze i kokoszki wodne. Z czasem pojawiły się chomiki, króliki, susły, kameleon oraz wilki. Wszystkie prace przy ogrodzie wykonywali uczniowie.

W 1927 roku zoo odwiedził prezydent RP Ignacy Mościcki. Pierwszy niedźwiedź kupiony za uzbierane przez młodzież pieniądze od Starego Zoo w Poznaniu z nieustalonych przyczyn po godzinie pobytu. Drugiego niedźwiedzia zakupiono w 1928 roku z zoo w Hamburgu i nazwano go "Miś". W następnym roku poznańskie zoo przysłało w darze 1,5-roczną niedźwiedzicę Basię. Od tego czasu co dwa lata przybywały młode, których łącznie było 30.

Przed wybuchem II wojny światowej zoo w Zamościu otrzymało dwa lwy od ogrodu w Warszawie. Niedługo potem na świat przyszło ich potomstwo. Niestety pięć lwów padło w czasie wojny, gdy na ogród spadły dwie bomby.

W roku 1980 ogród zoologiczny przeniesiono na nowy, znacznie większy teren przy ul. Szczebrzeskiej. Współcześnie zagospodarowana część ekspozycyjna zoo z budynkami, stawem i wybiegami dla zwierząt, zajmuje większość jego powierzchni po wschodniej stronie. Od niedawna w ogrodzie istnieje wydzielona część botaniczna poświęcona roślinności (północno-zachodni fragment).

We wrześniu 2010 roku placówka została przyjęta do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA).






Zdjęcia: MaKa~commonswiki, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Zamość, lubelskie
ul. Szczebrzeska 12

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić