fbpx

Latarnia Morska Rozewie

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 2887
Wyświetlenia: 621
W kategoriach: Punkty widokowe
Lokalizacja: Władysławowo
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Latarnia morska na polskim wybrzeżu Bałtyku położona na przylądku Rozewie.
Latarnia Rozewie posiada największy nominalny zasięg światła: 26 mil morskich (48 km.)

Na Rozewiu istnieją dwie latarnie: stara i nowa. Nazwy stara i nowa nie są jednoznaczne i są błędnie używane zamiennie dla obu latarni. Przyczyniła się do tego historia ich budowy i modernizacji oraz okres w którym świeciły równocześnie.

Stara Latarnia to czynna do dziś latarnia wybudowana w 1822 roku, poddana dwóm modernizacjom w 1910 i 1978 roku.
Nowa Latarnia wybudowana w 1875 roku funkcjonowała równocześnie ze Starą Latarnią do 1910 roku. Po modernizacji Starej Latarni, Nowa Latarnia została wyłączona w 1910 roku. Po II wojnie światowej w PRL, eksploatowana była do ok. 1990 roku jako wieża obserwacyjna i miejsce lokalizacji anteny radaru strażnicy Wojska Ochrony Pogranicza.

Wysokość czynnej wieży "Rozewie I" zwanej Starą Latarnią wynosi 33 metry. Światło o zasięgu 26 mil morskich znajduje się na wysokości 83 m.n.p.m. Charakterystyka światła: Błyskowe, skrót międzynarodowy: FI
Światło: 0,1 s
Przerwa: 2,9 s
Okres: 3 s

Stara Latarnia nosi imię Stefana Żeromskiego. Udostępniona jest do zwiedzania. Legenda, że Żeromski pisał w tym miejscu powieść "Wiatr od morza" jest autorstwa jej długoletniego latarnika Leona Wzorka. Dla uplastycznienia tej legendy latarnik miał nawet zorganizować "pokój Żeromskiego" w latarni, w której rzekomo miała powstać powieść. W rzeczywistości Żeromski zwiedził latarnię, ale powieść powstała w Warszawie.

Nieczynna latarnia, Rozewie II, zwana Nową Latarnią posiada wieżę o wysokości 24 metry, światło znajdowało się na wysokości 72 m.n.p.m.

Obecnie w latarni mieści się Muzeum Latarnictwa, będące filią Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W muzeum znajduje się stary reflektor latarni Rozewie z tarczową soczewką Fresnela, światła nawigacyjne i modele dawnych latarni począwszy od starożytnej latarni na wyspie Faros (III w. p.n.e.).
Na ścianie wieży znajduje się tablica upamiętniająca Leona Wzorka, latarnika, który we wrześniu 1939 roku pozostał na posterunku mimo nadchodzących Niemców. 11 września 1939 został przez Niemców aresztowany i rozstrzelany w Piaśnicy.
W sąsiednim budynku z ceglanym kominem mieści się stara maszynownia generatorami prądotwórczymi, lokomobilą stałą, sprężarką i tablicami rozdzielczymi. W pobliżu latarni rozmieszczone są znaki nawigacyjne. W latarni znajduje się tablica poświęcona Stefanowi Żeromskiemu, a obok latarni popiersie pisarza.






Opracowano na podstawie wikipedii.
Zdjęcia: Tomasz Lerczak / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Lokalizacja

Władysławowo, pomorskie
Rozewie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić