fbpx

Port morski Władysławowo

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 29572
Wyświetlenia: 173
W kategoriach: Przystanie i porty
Lokalizacja: Władysławowo
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Port morski nad Morzem Bałtyckim, powstały w 1938 roku.
est typowym portem rybackim z przystanią żeglarską i pasażerską. Pełni także niewielką funkcję przeładunkową dla towarów w ruchu krajowym.

W porcie działa stocznia remontowa, zakłady przetwórstwa ryb, fabryka lodu łuskowego i mączki rybnej. We Władysławowie znajduje się brzegowa stacja ratownicza SAR oraz morskie przejście graniczne.


W porcie znajduje się morskie przejście graniczne dla turystów udających się do portów skandynawskich, litewskich i łotewskich.

Znajduje się tu również baza rybołówstwa, której kutry rybackie bazują przy pomostach 1,2,3 oraz zajmują część mola Pasażerskiego i nabrzeża Wyładunkowego. Nabrzeże Jachtowe w zachodniej części portu jest miejscem postoju dla 20 jachtów. W sezonie letnim przy nabrzeżu Postojowym Północnym cumują jednostki wycieczkowe.

W 2006 roku całkowite obroty ładunkowe portu wynosiły 14,4 tys. ton i wszystko w obrocie wewnątrzkrajowym. 9,8 tys. ton stanowiła drobnica. Do portu we Władysławowie zawinęło 152 statków o pojemności brutto większej niż 100 t.

Flota kutrowa zarejestrowana w 2006 roku we Władysławowie obejmowała 57 jednostek pływających, których łączna pojemność brutto wynosiła 4,8 tys. BRT.

W porcie Władysławowo działa stocznia remontowa, która przeprowadza naprawy i remonty kapitalne kutrów oraz innych mniejszych jednostek.

We Władysławowie znajdują się zakłady przetwórstwa ryb, fabryka lodu łuskowego i mączki rybnej.

Portem zarządza spółka publiczna „Szkuner” Sp. z o.o., która pełni funkcję zarządu portu.

W 2020 r. w porcie rybackim udostępniono do bezpłatnego zwiedzania mural składający się aż z 70 obrazów ilustrujących najważniejsze etapy historii Władysławowa.



Wielkość statków wchodzących do portu Władysławowo nie może przekraczać 70 m długości i 4 m zanurzenia. Port osłaniają dwa falochrony: północny o długości 620 m i wschodni o długości 340 m. Wejście główne i wewnętrzne mają szerokość po ok. 60 m. Głębokości basenów w porcie wahają się w przedziale od 4 do 6 m.

Kotwicowisko portu Władysławowo jest akwenem o promieniu 1 Mm zatoczonym z głowicy falochronu północnego na zachód od krawędzi toru podejścia do portu. Najmniejsza głębokość 6 m znajduje się przy południowo-zachodniej krawędzi kotwicowiska.

Łączna długość nabrzeży w porcie Władysławowo według danych z 2006 roku wynosiła 341 m.

W porcie znajdują się place składowe, bocznica kolejowa, dźwig samojezdny (18 ton) oraz pochylnia dla jachtów o długości do 12 m. Korzystający z portu mają możliwość podłączenia do sieci elektrycznej, odbioru wód zęzowych i zaolejonych ze statków, a także mogą skorzystać z usług nurkowych i holowniczych. Zaopatrzenie w paliwo i smary dokonuje się przy nabrzeżu Paliwowym, a w wodę przy nabrzeżu Wyładunkowym.

Na pomoście 3 jest usytuowana dalba dewiacyjna, przy której określanie i kompensację dewiacji mogą wykonać jednostki do 25 m długości.

Kutry miejscowych rybaków pływają z sygnaturą WŁA na burcie.

Ruchem statków kieruje Bosmanat Portu Władysławowo podległy pod Kapitanat Portu Władysławowo. Infrastrukturą portową administruje Urząd Morski w Gdyni, który wydał portowi certyfikat bezpieczeństwa, co oznacza że spełnia on wymogi konwencji SOLAS i kodeksu ISPS.

W porcie stacjonuje statek ratowniczy SAR M/s Bryza, a także znajduje się tu brzegowa stacja ratownicza Służby SAR, na wyposażeniu której są łodzie ratownicze RIB typu Gemini Waverider 600 oraz typu Sportis Ł-4800. BSR Władysławowo posiada również na wyposażeniu samochód ciężarowo- terenowy STAR MAN 944 i terenowy LAND ROVER Defender. Ratownicy morscy z Władysławowa mają możliwość zwalczania przybrzeżnych rozlewów ropopochodnych. We Władysławowie mieści się także placówka Straży Granicznej, która obsługuje 3 okoliczne morskie przejścia graniczne.


Stocznia we Władysławowie dokonuje remontów bałtyckiej floty rybackiej i mniejszych jednostek naukowo-badawczych, ratownictwa morskiego, inspekcyjnych, militarnych i turystycznych. Wykorzystuje wyciąg dla jednostek o długości do 30 m i nośności do 220 ton. Stocznia użytkuje nabrzeże Stoczniowe, pomost remontowy i pomost slipowy. Obiekty stoczniowe zajmują tereny o powierzchni ok. 33 500 m² i zlokalizowane są we wschodniej części portu. Stocznia wykorzystuje slip poprzeczny o nośności maksymalnej 2200 kN (220 ton).

Budowę portu rybackiego w Wielkiej Wsi rozpoczęto wiosną 1936, a jego uroczyste otwarcie nastąpiło 3 maja 1938 (poświęcenie portu wraz z odsłonięciem pomnika pamiątkowego). Istnienie portu ustanowił Minister Przemysłu i Handlu 27 kwietnia 1938 (zaczęło obowiązywać 6 maja 1938). Port nazwano Władysławowo dla upamiętnienia XVII-wiecznego fortu wojennego, wybudowanego z rozkazu króla Władysława IV.

W 1969 roku wzdłuż nabrzeża Wyładunkowego oddany został do użytku kompleks przemysłowy mieszczący halę przetwórstwa ryb, komory chłodnicze, urządzenia zamrażalnicze, chłodnię oraz pomieszczenia socjalne i biurowe.

W latach 1986–1996 dokonano budowy nowego falochronu północnego, przebudowano nabrzeże Wyładunkowe, zmodernizowano pomosty postojowe oraz dokonano rekonstrukcji falochronu wschodniego. Od 1994 roku port jest otwarty dla turystów.

Od 22 czerwca do 7 lipca 2003 w porcie cumował statek „Langenort”. W lipcu 2007 Minister Gospodarki Morskiej zmienił granice portu.

Pod koniec 2007 roku w trakcie modernizacji falochronu północnego, usunięto z niego starą nieczynną stawę z 1938 roku.






Opis skopiowano z wikipedii.
fot. Dariusz.Biegacz, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Władysławowo, pomorskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić