fbpx

Golcowe Bagno

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 25290
Wyświetlenia: 59
W kategoriach: Rezerwaty przyrody
Lokalizacja: Wałcz
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Torfowiskowy rezerwat przyrody o powierzchni 123,6 ha. utworzony w 1990 roku.
Śródleśny rezerwat położony w lesie, między rzekami Dobrzycą na zachodzie i Piławą na wschodzie. Leży w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu Pojezierze Wałeckie i Dolina Gwdy oraz obszaru specjalnej ochrony ptaków sieci Natura 2000 „Puszcza nad Gwdą” (PLB300012).

Został utworzony na mocy zarządzenia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 26 listopada 1990. Zajmuje powierzchnię 123,60 ha (akt powołujący podawał 123,83 ha). Według aktu powołującego, celem ochrony w rezerwacie jest „zachowanie torfowiska mszarnego z naturalną roślinnością torfotwórczą, macierzystą dla genezy i akumulacji rzadkich w kraju gatunków torfu typu przejściowego: mszarno-bagnicowego i mszarno-turzycowego”.

Przedmiotem ochrony jest jedno z największych na Pomorzu dynamicznie rozwijających się torfowisk o charakterze płaskiego trzęsawiska uginającego się i kołyszącego pod wpływem stąpania. Torfowisko urozmaicone formami kępkowymi i dolinkowymi mszaków, skarlałymi sosenkami oraz oczkami wodnymi, z jednym większym jeziorkiem dystroficznym. Szata roślinna gatunkowo jest uboga, mało urozmaicona, jednak rosną tu gatunki bardzo rzadkie, w innych rejonach Polski stwierdzone za wymierające. W rezerwacie występuje 15 gatunków torfowców. Z roślin naczyniowych objętych ochroną występują m.in.: bagnica torfowa (Scheuchzeria palustris), widłak goździsty (Lycopodium clavatum), rosiczka okrągłolistna (Drosera rotundifolia), bagno zwyczajne (Ledum palustre), a z rzadszych gatunków niepodlegających ochronie: turzyca bagienna (Carex limosa) czy przygiełka biała (Rhynchospora alba).

Rezerwat znajduje się na terenie Nadleśnictwa Wałcz. Nadzór nad rezerwatem sprawuje Regionalny Konserwator Przyrody w Szczecinie. Rezerwat posiada plan ochrony ustanowiony w 2009 roku. Został on zmieniony zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie z dnia 12 czerwca 2017, na którego mocy cały obszar rezerwatu objęto ochroną czynną.

Od południa i wschodu rezerwat obchodzi znakowany szlak turystyczny czarny czarny szlak turystyczny z Iłowca do Zdbic. W pobliżu południowo-wschodniego narożnika rezerwatu prowadzi znakowany szlak turystyczny czerwony czerwony szlak turystyczny z Wałcza do Nadarzyc.






Opis skopiowano z wikipedii.
fot. Kristian Peters -- Fabelfroh 13:43, 24 February 2007 (UTC), CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Wałcz, zachodniopomorskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić