fbpx

Konkatedra Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 417
Wyświetlenia: 705
W kategoriach: Świątynie
Lokalizacja: Warszawa
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Kościół rzymskokatolicki na warszawskim Kamionku wpisany do rejestru zabytków w 1979 roku.
Konkatedra została zbudowana w miejscu, gdzie do XVIII wieku stał najstarszy Kościół na Pradze, a następnie od 1917 roku kaplica cmentarna pełniąca funkcję kościoła parafialnego.
Świątynię wzniesiono w latach 1929-1931 w modernistycznym stylu z elementami architektury romańskiej jako wotum wdzięczności za zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku.

Świątynia wzniesiona w układzie bazylikowym. Posiada trójdzielną fasadę. Część środkowa jest ryzalitowana i zdobiona laskowaniem strunowym tworzącym formę krzyża łacińskiego. Nad krzyżem widnieje herb Papieża Piusa XI, który przed posługą papieską był nuncjuszem apostolskim w Polsce.

We wnętrzu kościoła znajdują się m.in:
XVII wieczny obraz polskiej szkoły "Święty Kazimierz".
trzy obrazy pędzla Adama Styki,
włoski, renesansowy tryptyk z 1492 roku przedstawiający zasiadającą na tronie Madonnę z Dzieciątkiem adorowaną przez św. Katarzynę ze Sieny, a w bocznych skrzydłach św. Ambrożego i św. Wincentego z Ferrary.

Na fasadzie znajduje się wiele pamiątkowych tablic m.in płaskorzeźba z przedstawieniem generała broni Tadeusza Jordan-Rozwadowskiego, dowódcy obrony Lwowa w latach 1918-1919 oraz szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego podczas bitwy warszawskiej w 1920 roku.

Przed kościołem znajduje się pomnik ku czci ofiar zamordowanych w Katyniu. Głównym elementem monumentu jest granitowy krzyż.
Pomnik powstał w latach 80.XX wieku i miał byś ustawiony w Dolince Katyńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Przed kościołem stanął w 1995 roku. Wcześniej znajdował się przez kilka lat w magazynach Cmentarza na Powązkach, z powodu próby zakłamania historii przez władze PRL które chciały przypisać Zbrodnię Katyńską Niemcom, umieszczając na monumencie nieprawdziwy napis. Nie wyrazili na to zgody rzeźbiarze pomnika Adam Myjak i Janusz Pastwa, którzy wywieźli pomnik i umieścili na kilka lat w magazynie.

Parafia przy Konkatedrze i Cmentarz Kamionkowski należą do najstarszych w Polsce. Parafia powstała prawdopodobnie w XII wieku, przykościelny cmentarz w XIII lub XIV wieku.

Na przykatedralnym cmentarzu pochowano powstańców i obrońców Warszawy, ofiary bitwy ze Szwedami (1656), Rzezi Pragi (1794) oraz Bitwy pod Olszynką Grochowską (1831). Spoczywają tutaj m.in. gen. Tadeusz Korsak i gen. Jakub Jasiński.






Opracowano na podstawie wikipedii.
Zdjęcie: Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0 PL (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)]

Lokalizacja

Warszawa, mazowieckie
ul. Grochowska 365

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić