Szczegóły atrakcji
Opis
Pałac jest siedzibą Rady m.st. Warszawy, która obraduje w Sali Warszawskiej. W 2007 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków.
Pałac stanowił „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Wybudowany został według projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa, który inspirował się moskiewskimi drapaczami chmur, wzorowanymi na amerykańskich wieżowcach w stylu art deco. Pod względem architektonicznym stanowi mieszankę polskiego historyzmu i socrealizmu.
Wiele przedsiębiorstw i instytucji publicznych ma swoje siedziby w Pałacu. Są to m.in. cztery teatry, trzy muzea (Narodowe Muzeum Techniki, Muzeum Ewolucji PAN i Muzeum Domków Dla Lalek), kina, Collegium Civitas, władze Polskiej Akademii Nauk oraz Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów. Odbywają się tu różnego rodzaju wystawy i targi. Mieści się tu sala konferencyjno-widowiskowa dla 3000 osób oraz Pałac Młodzieży z basenem. Przed głównym wejściem znajdują się rzeźby Mikołaja Kopernika oraz Adama Mickiewicza.
Pomysłodawcą budowy pałacu był Józef Stalin. Do 1956 roku pałac nosił jego imię. Projektant Rudniew chciał, żeby pałac zbudowany był w polskim stylu, w tym celu objechał wiele polskich miast (m.in. Zamość, Chełmno i Kraków), w celu zapoznania się z polską architekturą.
Budowę pałacu poprzedziły prace przygotowawcze. W ich ramach wyburzono około 170 kamienic, które przetrwały wojnę. Ich mieszkańcy przekwaterowani zostali do Muranowa. Trzej mieszkańcy, którzy nie zgodzili się na eksmisję, popełnili samobójstwo. Przy budowie pracowało od 3500 do 5000 robotników radzieckich i około 4000 robotników polskich. W czasie prac zginęło 16 pracowników. Pochowano ich w kwaterze D na cmentarzu prawosławnym.
Początkowo budynek miał jasną fasadę, która z czasem zszarzała. Wykonana została ze spieków ceramicznych w kolorze piaskowca. Płaskorzeźby i detale budynku wykonano z piaskowca, granitu, wapienia i marmuru. W głównym holu ustawiono rzeźbę "Przyjaźń" przedstawiającą dwóch mężczyzn w braterskim uścisku i trzymających sztandar.
W czasie budowy pałacu oraz z okazji jego otwarcia polska ekipa nakręciła kolorowe filmy a zagraniczny fotoreporterzy wykonali kolorowe fotografie, dzięki czemu znany jest wygląd czystego, nowego Pałacu oraz jego ogromnych, drewnianych i nieszczerniałych okien.
W 1956 roku rozpoczęła się seria samobójczych skoków z tarasu znajdującego się na 30. piętrze. Najpierw skoczył Francuz, a po nim siedmiu Polaków. Po tych incydentach na tarasie zamontowano kraty.
W sylwestrową noc w 2000 roku prezydent Warszawy Paweł Piskorski odsłonił na 40. kondygnacji pałacu Zegar Milenijny. Jest on trzecim co do wielkości zegarem w Europie. Jego cztery tarcze mają po 6 metrów średnicy. Jest to zarazem trzeci najwyżej położony zegar na świecie (po zegarach na Abradż al-Bajt w Mekce oraz NTT DoCoMo Yoyogi Building w Tokio). Replika zegara znajduje się w holu głównym pałacu.
Mało znany jest fakt, że przed II Wojną Światową architekt Juliusz Nagórski przedstawił prezydentowi Ignacemu Mościckiemu projekt dwustumetrowego wieżowca art deco, łudząco podobnego do powojennego Pałacu Kultury i Nauki. Przeznaczono dla niego miejsce na dzisiejszym rondzie Waszyngtona
Pałac Kultury i Nauki przez wiele lat inspirował wielu polskich twórców filmowych i literackich - pojawia się niemal w każdym filmie, którego akcja toczy się w Warszawie. W „Małej apokalipsie” Tadeusza Konwickiego góruje nad miastem jako posępny symbol komunizmu i dominacji ZSRR nad schorowanym PRL – to na jego schodach główny bohater ma dokonać samospalenia. W komedii "Rozmowy kontrolowane" udało się nawet zburzyć budynek!Wydostający się spod gruzów bohater filmu, Ryszard Ochódzki, komentuje ten fakt: To się odbuduje. Pałac pokazany jest nawet w japońskim filmie animowanym „Sky Crawlers”
43. piętro budynku jest miejscem gniazdowania sokołów wędrownych. W gnieździe zainstalowano kamery a transmisję oglądać można na stronach internetowych Stowarzyszenia na rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”
Na kondygnacji -2 mieszkają koty. Kociaki mają swoją opiekunkę a administracja Pałacu zapewnia im pożywienie.
Od 2015 roku na dachu Teatru Studio znajduje się pasieka.
Taras Widokowy na XXX piętrze czynny jest codziennie w godz. 10:00 – 20:00
Taras widokowy to niezapomniany widok na Stolicę. Znajduje się na wysokości 114 m. "Trzydziestka podzielona jest na trzy części:
- taras widokowy ze wspaniałą panoramą Warszawy,
- galerię wewnętrzną,
- Salę Gotycką, najwyżej położoną, ogólnodostępną salę Pałacu Kultury i Nauki.
fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons
Lokalizacja
Plac Defilad 1