fbpx

Pałac Krasińskich w Warszawie

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 5500
Wyświetlenia: 840
W kategoriach: Pałace
Lokalizacja: Warszawa
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Pałac w Ursynowie, wybudowany około 1776 roku w stylu klasycystycznym.

Pałac wybudowała księżna Izabela Lubomirska z Czartoryskich dla swojej córki Aleksandry Potockiej z Lubomirskich. Mąż Aleksandry - Stanisław Kostka Potocki rozbudował pałac według projektu Piotra Aignera. Następnie pałac był w posiadaniu Grzegorza Wykowskiego, później zaś Ignacego Kochanowskiego. Od 1822 roku pałac był własnością Juliana Ursyna Niemcewicza, który stworzył tu bibliotekę, gromadząc cenne zbiory. W pałacu bywał Juliusz Słowacki.

Od 1857 roku pałac zajmowała rodzina Krasińskich. W latach 1858-1860 dokonano przebudowy pałacu w stylu neorenesansowy. Frontową elewację bogato ozdobiono płaskorzeźbami przedstawiającymi hetmanów: Pawła Jana Sapiehy, Jana Tarnowskiego,: Stanisława Koniecpolskiego, Stefana Czarnieckiego; we wnękach postawiono figury Fortuny i Ceres. W tympanonie znalazł się herb Krasińskich wraz z rzeźbami dzieci, symbolizującymi pory roku.

Od 1895 roku pałac należał do Ludwika Krasińskiego, później do Adama Krasińskiego, który w 1906 roku podarował Ursynów wraz z pałacem Polskiej Macierzy Szkolnej. Od tego czasu mieściły się tu siedziby placówek oświatowych. Od 1921 roku właścicielem pałacu był hrabia Edward Raczyński, który przekazał pałac Ministerstwu Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Pałac został zniszczony podczas I Wojny Światowej przez wojska rosyjskie, nie ucierpiał jednak podczas II Wojny Światowej.

Od 1956 roku nieruchomość należy do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Mieści się tu m.in. rektorat uczelni. Przez swą funkcję przez środowisko uczelniane nazywany jest „pałacykiem Rektorskim”.

Przy pałacu rośnie Drzewo Niemcewicza – orzech czarny będący pomnikiem przyrody. Park przy pałacu graniczy z rezerwatem przyrody Skarpa Ursynowska.

W kulturze masowej:
- Pałac odtwarzał siedzibę fundacji Jurka Kilera w filmie Kiler-ów 2-óch.

W 1965 roku wpisany został do rejestru zabytków.






Opracowano na podstawie wikipedii.
Zdjęcia: © Marek and Ewa Wojciechowscy / Trips over Poland

Lokalizacja

Warszawa, mazowieckie
ul. Nowoursynowska 166

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić