fbpx

Hale Mirowskie w Warszawie

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 5573
Wyświetlenia: 408
W kategoriach: Inne budowle
Lokalizacja: Warszawa
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Hala Mirowska i Hala Gwardii - dwie bliźniacze hale targowe na warszawskim Mirowie.
Zespół przy placu Mirowskim był pierwszym zespołem hal targowych wzniesionym w Warszawie na przełomie XIX i XX wieku. Wybudowane zostały w latach 1899-1902 w miejscu rozebranych częściowo Koszar Mirowskich. Ich nazwa (przejęta od nazwy Koszar) pochodzi od nazwiska Wilhelma Miera. Nad wejściami znajdują się cynkowe kartusze z warszawską Syreną.

Przed wybuchem II Wojny Światowej w 1939 roku w halach działało około 900 punktów sprzedaży. Do zniszczenia w 1944 roku były największym obiektem handlowym w Warszawie.

Pierwsze lata wojny hale przetrwały bez większych zniszczeń. Mocniej "oberwały" dopiero w czasie powstania warszawskiego. Już 1 sierpnia 1944 roku doszło do walk o halę wschodnią, w której mieściły się niemieckie warsztaty samochodowe. 5 i 6 sierpnia podczas ataku wojsk niemieckich i towarzyszących mu bombardowań hale zostały spalone. Zostały zdobyte po ciężkich walkach 6 sierpnia po południu przez oddziały Oskara Dirlewangera. Okolicznych mieszkańców zapędzono do rozbierania barykad a następnie zamordowano. 7 sierpnia powstańcy podjęli zakończoną sukcesem próbę uwolnienia przetrzymywanych w halach osób. Polacy jeszcze dwukrotnie podejmowali próby odbicia hal: 13 sierpnia oraz w nocy z 30 na 31 sierpnia 1944 roku. Po wojnie hale odbudowano.

Halę Mirowską odbudowano w 1962 roku. W latach 60. XX wieku do fasady dodano duży modernistyczny betonowo-szklany pawilon handlowy. W latach 50. na ścianie zachodniej umieszczono tablicę Tchorka upamiętniającą masakrę ludności cywilnej z sierpnia 1944 roku.

Halę Gwardii odbudowano w 1948 roku i tymczasowo urządzono w niej zajezdnię miejskich autobusów. W 1953 roku hala przekazana została Milicyjnemu Klubowi Sportowemu „Gwardia” (stąd jej nazwa). W 1953 roku w hali odbyły się X Mistrzostwa Europy w Boksie. Walki w hali obejrzeć mogło wówczas 5300 widzów. Odbywały się tu także turnieje szermiercze i koszykarskie oraz mecze tenisowe. Po 1989 roku, podobnie jak hala zachodnia, pełniła funkcje handlowe, a niewielką część zajmowała sekcja bokserska WKS „Gwardia”. Powstało tu również Muzeum Boksu im. Feliksa Stamma.
W Hali Gwardii w 1959 roku kręcono zdjęcia do filmu "Niewinni czarodzieje" w reżyserii Andrzeja Wajdy.






Opracowano na podstawie wikipedii.

Lokalizacja

Warszawa, mazowieckie
plac Mirowski 1

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić