fbpx

Kościół Czternastu Świętych Wspomożycieli

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 32926
Wyświetlenia: 98
W kategoriach: Świątynie
Lokalizacja: Trzebnica
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowy kościół rzymskokatolicki wzniesiony w stylu neogotyckim w 1886 roku.
Opiekował się nim mieszkający w pobliskiej samotni pustelnik (ostatnim pustelnikiem był zmarły w 1946 roku brat Feliks Plitzko).

Kościół znajduje się we wschodniej części Lasu Bukowego niedaleko południowo-wschodniej granicy Trzebnicy. W bliskim sąsiedztwie znajduje się trzebnicki kompleks uzdrowiskowy. Kościół bezpośrednio sąsiaduje z pustelnią i grotą Matki Bożej z Lourdes. Została ona wzniesiona z rudy darniowej w 1926 roku. Pomiędzy kościółkiem leśnym, pustelnią i grotą do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku istniał cmentarz niemiecki.

Kościół Leśny Czternastu Świętych Wspomożycieli został zbudowany w 1886 roku na miejscu od wieków związanym z kultem religijnym. Począwszy od dawnego pogańskiego kultu Słowian, przez powstałą w XII w. kaplicę pustelniczą i kościoła zniesionego w 1463 r. przez księżną Annę.

Zbudowany z czerwonej cegły w stylu neogotyku, jednonawowy z pięciobocznie zamkniętym prezbiterium. Wewnątrz na ołtarzu głównym znajduje się współczesny obraz Czternastu Świętych Wspomożycieli, barwne polichromie i neobarokowe rzeźby. Obok kościoła znajduje się ciekawa płaskorzeźba w drewnie pochodząca z grobu Huberta Jantke – budowniczego kościoła oraz grób pustelnika opiekującego się kościołem Franciszka Plitzko. Tradycją była opieka nad kościołem sprawowana przez pustelnika zamieszkującego pobliska pustelnię, ostatnim był brat Feliks Plitzko, który zmarł w 1946 roku.

W pobliżu kościółka leśnego znajduje się kilka stacji kalwarii trzebnickiej. Składa się ona z 16 kaplic rozsianych po malowniczych pagórkach Lasu Bukowego. Przedstawiają one kolejne stacje drogi krzyżowej.





Opis skopiowano z wikipedi.
fot. Bibliofil88, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Trzebnica, dolnośląskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić