fbpx

Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Turzu

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 25490
Wyświetlenia: 58
W kategoriach: Świątynie
Lokalizacja: Tczew
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowy kościół rzymskokatolicki wzniesiony stylu neogotyckim, w latach 1913-1918.
Pierwotnie służył on ewangelikom, a decyzja o utworzeniu ewangelickiej parafii zapadła w 1912.

1 grudnia 1918: generalny Superintendent Reinharda z Gdańska uroczyście poświęcił nowo zbudowaną świątynię.
Lipiec 1920 – październik 1928: parafią zarządzał Jan Friedlich, ówczesny proboszcz z Tczewa.
1945: przejęcie świątyni przez katolików. W wyniku II wojny światowej kościół uległ poważnym uszkodzeniom. Zostały one częściowo naprawione, a potem odbyło się uroczyste poświęcenie kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Poświęcenia dokonał ks. Paweł Czaplewski, ówczesny dziekan tczewski i proboszcz parafii w Miłobądzu.
1953: kościół stał się filią parafii w Godziszewie.
1 marca 1969: ustanowienie ośrodka duszpasterskiego w Turzu. Placówkę objął ks. Stanisław Mokwa, późniejszy pierwszy proboszcz parafii.
1970, kwiecień: Ustawiono przed kościołem krzyż misyjny.
1972: zmieniono wezwanie kościoła z Niepokalanego Poczęcia NMP na Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W tym samym roku wyremontowano organy.
1973: Wykonano 14 stacji Drogi Krzyżowej.
1 sierpnia 1974: Dekretem bpa Bernarda Czaplińskiego ośrodek duszpasterski przekształcono w parafię, której przekazano kościół filialny pw. Św. Mikołaja w Dalwinie, należący wcześniej jako filia do parafii Miłobądz.
4–5 maja 1975: Do kościoła sprowadzono posoborowy ołtarz wykonany z drewna.
1976, kwiecień: renowacja wnętrza kościoła parafialnego. Kazimierz Falkowski wykonał obraz MBNP umieszczony w ołtarzu głównym.
1993, maj: w darze dzieci i rodziców pierwszokomunijnych do kościoła ufundowano dwie nowe tarcze zegara na kościelną wieżę, odremontowano mechanizm zegara na wieży. W grudniu tego roku ufundowano figury św. Józefa Robotnika i Najświętszego Serca Pana Jezusa i chrzcielnicę.
27 czerwca 1999: odpust parafialny, podczas którego odbyła się konsekracja i zawieszenie dwóch nowych dzwonów.
2001: Obraz Matki Bożej wraz z ołtarzem został odnowiony i wzbogacony złoceniami przez artystę konserwatora Ryszarda Gołuńskiego, pochodzącego ze Starogardu Gdańskiego.
2006, kwiecień: nowe elementy wyposażenia kościoła (tj. krzyż procesyjny, lichtarz, świeczniki i figura Zmartwychwstałego).
2009, czerwiec: renowacja krzyża misyjnego.
2009-2011 – renowacja witraży kościoła przez gdańską firmę PM-Witraż s.c. Pojawiły się wówczas witraże ukazujące św. Ritę, św. Ojca Pio, św. Faustynę, bł. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, oraz bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego.


Kościół ma nietypowe wnętrze, ponieważ ławki dla wiernych swoim kształtem przypominają teatr, ustawione w trzech kolumnach, na posadzce stopniowo opadające się w kierunku Prezbiterium. Kościół ma dwa balkony: jeden z organami, umieszczony za ołtarzem, i drugi z ławkami dla wiernych, wokół trzech ścian kościoła. Zarówno balkony, jak i ołtarz wykonane są z drewna, bogato zdobionego malowidłami. Pod kościołem, od strony prezbiterium znajduje się kaplica przedpogrzebowa. W kościele, przy bocznych ołtarzach znajdują się w relikwiarzach relikwie św. Rity i św. Jana Pawła II, a nad nimi figury Jezusa i Józefa Robotnika.

Wewnątrz wieży kościelnej znajduje się czynny mechanizm zegara. Prócz niego na wieży znajdują się również trzy dzwony poruszane napędami elektrycznymi.






Opis skopiowano z wikipedi.
fot. Krzysztof Rakowski, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Tczew, pomorskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić