fbpx

Cmentarz wojenny nr 175 – Poręba Radlna

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 31714
Wyświetlenia: 243
W kategoriach: Nekropolie i grobowce
Lokalizacja: Tarnów
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowy cmentarz z I wojny światowej w miejscowości Poręba Radlna.
Jest jednym z 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. W VI okręgu tarnowskim cmentarzy tych jest 62.


Cmentarz znajduje się tuż pod szczytem Slonej Góry na Pogórzu Ciężkowickim. Zlokalizowany jest na obrzeżu lasu, przy gospodarstwie agroturystycznym „Dom na Słonej Górze”. W niewielkiej odległości od cmentarza prowadzi droga z Poręby Radlnej do Pleśnej oraz szlak turystyczny „Cmentarze wojskowe I wojny światowej”.

Zaprojektowany przez Heinricha Scholza na planie prostokąta. Ogrodzenie tworzy drewniany płot sztachetkowy o przęsłach zawieszonych na solidnych, murowanych z kamieni słupkach. Wejście przez dwuskrzydłową drewnianą furtkę. Centralnym pomnikiem jest drewniany krzyż z figurą Chrystusa. Głowa Chrystusa zwieńczona jest metalową glorią, a ramiona krzyża nakryte dwuspadowym daszkiem i wzmocnione skośnymi podporami. Nagrobki żołnierzy ułożono w nieregularnych rzędach. Posiadają posiadają betonowe stele zwieńczone żeliwnymi krzyżami trzech rodzajów. Na mogiłach żołnierzy armii austro-węgierskiej są to krzyże maltańskie lub łacińskie, na mogiłach żołnierzy armii rosyjskiej dwuramienne krzyże lotaryńskie. Na stelach są także blaszane tabliczki z nazwiskami żołnierzy. W obrębie cmentarza rosną dorodne buki.

W 11 grobach zbiorowych i 15 pojedynczych pochowano tu 37 żołnierzy armii austro-węgierskiej i 37 armii rosyjskiej. Polegli podczas bitwy pod Gorlicami w 1915 r. Z nazwisk znanych jest 32 żołnierzy.

Austriacy wykonali cmentarz bardzo starannie, jednak z biegiem czasu ulegał on naturalnemu niszczeniu. W 2001 r. dokonano jego generalnego remontu. Wyrównano teren, wykonano nowy drewniany płot, nową bramkę wejściową, nowy krzyż z repliką rzeźby Chrystusa, ustawiono nowe nagrobki z nowymi żeliwnymi krzyżami i nowymi blaszanymi tabliczkami.





Opis skopiowano z wikipedi.
fot. Zygmunt Put Zetpe0202, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Tarnów, małopolskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić