Skrzyczne to najwyższy szczyt Beskidów, o wysokości 1257 m n.p.m.
Skrzyczne wznosi się w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego, w bocznym ramieniu pasma Baraniej Góry. Charakterystyczna sylwetka szczytu sprawia, że jest nie tylko w Szczyrku, ale także w całym kraju miejscem zarówno rozpoznawalnym, jak i szczególnym z kilku powodów.
Skrzyczne to przede wszystkim raj dla narciarzy, korzystających tutaj ze świetnych warunków do zimowego szaleństwa. Stoki Skrzycznego posiadają 10 kilometrów rozmaitych tras narciarskich Centralnego Ośrodka Sportu - Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku, w tym trasę z homologacją FIS. Tutejsze trasy czerwona i czarna wyposażone są w system naśnieżania. W pełni komfortowe korzystanie z atrakcji narciarskich gwarantuje m.in. nowoczesna kolej linowa, 4-osobowa kanapa o przepustowości 2400 osób na godzinę, na całym odcinku z dolnej stacji w Szczyrku, przez Jaworzynę, aż na szczyt Skrzycznego.
Skrzyczne dostępne i interesujące jest jednak o każdej porze roku. W okresie letnim miejsce to odwiedza ponad 200 tysięcy osób, doceniając walory turystyczne okolic największego szczytu beskidzkiego. To tu zbiega się wiele popularnych szlaków turystycznych. A wiele osób przemierzających górskie szlaki korzysta z całorocznego schroniska zlokalizowanego na Skrzycznem.
Gastronomia
Gastronomia Jaworzyna to klimatyczny lokal znajdujący się na hali Jaworzyna (945 m.n.p.m.) pomiędzy pierwszym i drugim odcinkiem kolei linowej na Skrzyczne.
Głodni? Spragnieni? Doskwiera zimno? A może chcecie po prostu odpocząć. Podczas angażowania się we wszelakie aktywności dostępne na Skrzycznem, często możecie poczuć się we wspomniany sposób. Po receptę na te dolegliwości zapraszamy do lokalu na Jaworzynie, gdzie czeka na Was m.in. pyszna kawa, ciepły posiłek oraz możliwość odpoczynku.
Zjeżdżalnia grawitacyjna
To specjalna, w pełni bezpieczna konstrukcja, dostarczona przez renomowaną i mającą doświadczenie w tego typu realizacjach w europejskich ośrodkach firmę SunKid.
Lokalizacja: Jaworzyna - przy orczyku wzdłuż stacji kolei linowej
Długość: 1000 metrów - zjeżdżalnia + wyjazd orczykiem
Różnica poziomów: 67 metrów
Max. prędkość jazdy: 40 km/h
Średnie nachylenie toru: 13,6 %
Korzystanie: Pojedynczo, za wyjątkiem zjazdów z dopuszczalną opcją użytkowania przez rodzica bądź opiekuna z małym dzieckiem
Trasa narciarska z homologacją FIS!
Centralny Ośrodek Sportu - Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku dysponuje trasą narciarską, która dzięki homologacji FIS umożliwia organizację międzynarodowych zawodów mężczyzn i kobiet na stoku Skrzycznego.
Zjazd, slalom, gigant-slalom oraz supergigant - te prestiżowe konkurencje narciarstwa alpejskiego w profesjonalnym wydaniu goszczą na trasie stoku Skrzycznego. Jej start znajduje się obok górnej stacji wyciągu na Skrzyczne, a meta u podnóża stoku "Doliny" lub poniżej "Piekiełka".
Historia obiektu
Kolej linowa na Skrzyczne, którą budowano w latach 1954-1960 była pierwszym obiektem sportowo-rekreacyjnym w Szczyrku. Pierwszy odcinek kolei linowej na Skrzyczne przekazano do użytku 26 stycznia 1958 roku, a całkowite ukończenie budowy miało miejsce 31 grudnia 1960 roku.
W latach 1960-1966 budowano wyciągi orczykowe na "Dolinach" w masywie Skrzycznego, powstały także wyciągi orczykowe na Hondraski i Zapalenicę.
W latach 80. wybudowano nowy wyciąg orczykowy tzw. Doliny III na szczyt Skrzycznego. W miejsce przestarzałej kolei z pojedynczymi krzesełkami oddany został do użytku wyciąg z krzesełkami podwójnymi.
Niezwykle ważne inwestycje miały miejsce w XXI wieku. Ośrodek narciarski na Skrzycznem ze zmodernizowanymi trasami i nowoczesną koleją kanapową na całym odcinku z dolnej stacji w Szczyrku, przez Jaworzynę aż na szczyt Skrzycznego to dziś jeden z czołowych ośrodków w kraju.
fot. Skrzyczne.cos