fbpx

Pałac w Mosznej

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 22431
Wyświetlenia: 755
Lokalizacja: Strzeleczki
0.00 ( 0 głosów )
Street view: Rozejrzyj się
Google maps: Nawiguj

Opis

Pałac jak z bajki... Jeden z najpiękniejszych pałaców w Polsce.

Pałac posiada 365 pomieszczeń oraz 99 wież i wieżyczek. Powierzchnia wynosi 8 tys. m², a kubatura – 65 tys. m³.

Otoczony jest ponad 200-hekatrowym parkiem, który jest częścią parku krajobrazowego z cennym drzewostanem i rzadkimi skupiskami rododendronów. Tuż za fontanną znajduje się aleja lipowa na końcu której znajduje marmurowy cokół – pozostałość po pomniku Huberta von Tiele– Wincklera. Po obu stronach alei zachowały się XIX-wieczne kanały wodne, zbudowane w stylu francuskim i holenderskim oraz malownicze stawy.

 

Historia

Badania archeologiczne wykazują istnienie w tym miejscu średniowiecznej, drewnianej budowli. Brak informacji o istnieniu pałacu przed 1845. Analizując przypałacowy park uznano, że już w XVIII wieku istniało tu założenie pałacowo-ogrodowe, jednak sam budynek był raczej skromnym dworem. Barokowy pałac był po raz pierwszy wzmiankowany w 1845 roku. W tym czasie właścicielami Mosznej była rodzina Seherr-Thoss. W 1853 roku majątek zakupił Heinrich von Erdmansdorf a w 1866 roku przemysłowiec Huber von Tiele-Winckler a Moszna stała się główną rezydencją Tiele-Wincklerów. 

W nocy z 2 na 3 czerwca 1896 roku w Mosznej wybuchł pożar, który częściowo strawił pałac. Ówczesny właściciel Franz Huber Tiele-Wickler przystąpił do odbudowy pałacu. Budowa obecnego obiektu została zrealizowana w dwóch fazach. Pierwsza obejmowała odbudowę spalonej części środkowej oraz dobudowę masywu skrzydła wschodniego w stylu neogotyckim (1896-1900). Druga faza (1913-1914) to dobudowa skrzydła zachodniego w stylu neorenesansowym. 

Pierwotnie członkowie rodu mieli być chowani w krypcie pod pałacową kaplicą. Z powodu panującej tam wilgoci podjęto decyzję o przeniesieniu miejsca rodowych pochówków na mieszczący się w parku cmentarz (udostępniony zwiedzającym). 

Podczas II wojny światowej niektóre z pomieszczeń pałacu przeznaczono na potrzeby filii lazaretu w Prudniku. Pałac przetrwał wojnę nienaruszony. W 1945 roku w pałacu kwaterowały wojska radzieckie. W tym okresie większa część wyposażenia została zdewastowana i wywieziona. 

Po wojnie pałac był siedzibą różnych instytucji. W 1972 roku stał się siedzibą sanatorium a od 1996 roku Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Centrum Terapii Nerwic. W 1948 roku na części gruntów dawnego majątku powstała Państwowa Stadnina Koni. Od 2013 roku w pałacu funkcjonuje hotel i restauracja. Szpital przeniesiono do pobliskiego budynku. 




fot. Bochnaank, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons

Informacje dodatkowe

Obsługa grup zorganizowanych Tak
Rodzaj posiłku Obiady, Kolacje, Desery, Napoje zimne, Napoje gorące
Kuchnia Drób, Makarony, Menu dla dzieci, Owoce morza, Polska, Przekąski, Ryby, Sałatki, Wegańska, Wegetariańska, Wieprzowina, Wołowina, Zupy, Inne
Dowóz do klienta Nie
Na wynos Nie

Lokalizacja

Strzeleczki, opolskie
Moszna

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić