fbpx

Kościół św. Jana Chrzciciela w Sosnowcu

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 29368
Wyświetlenia: 102
W kategoriach: Świątynie
Lokalizacja: Sosnowiec
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowy kościół rzymskokatolicki wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku w stylu neogotyckim.
Budowę nowego murowanego kościoła zainicjował kapelan filialny parafii zagórskiej w Niwce, ks. Jan Zmarzlik. 18 września 1897 ksiądz biskup Tomasz Teofil Kuliński położył kamień węgielny pod budowę projektowanej świątyni. Od 1907 budowę kontynuował ks. Franciszek Gola, któremu przydzielono wikariusza. Wówczas powstało probostwo i plebania. Parafianie przeprowadzali zbiórki funduszy na budowę świątyni. Budowę wsparło również francuskie Towarzystwo Kopalń i Zakładów Hutniczych Sosnowieckich, właściciel kopalni „Jerzy”. W 1910 kościół konsekrował biskup kielecki Augustyn Łosiński.

Fundatorami kościoła byli górnicy kopalni „Jerzy”, francuskie Towarzystwo Kopalń i Zakładów Hutniczych Sosnowieckich, hutnicy huty „Staszic” oraz mieszkańcy Niwki.

Projektantem kościoła był architekt Józef Pomian-Pomianowski. Wnętrze ozdabiała polichromia wykonana przez artystów krakowskich: Piotra Nizińskiego i pomagających mu malarzy ze szkoły Jana Matejki (nie zachowana).

Kościół św. Jana Chrzciciela jest neogotycką, trzynawową pseudohalą z dużą liczbą szczytów, wieżyczek, fryzów arkadowych i gzymsów. Wymurowany jest z czerwonej, nieotynkowanej cegły.

Fasada z dominującą, 65-metrową wieżą – dzwonnicą, znajduje się od strony północnej, nad głównym wejściem umieszczony jest witraż. Wieża flankowana jest mniejszymi wieżyczkami. Dekorują ją wsporniki w kształcie ludzkich głów oraz gargulce, które zwrócone są w cztery strony świata. Na każdej z czterech ścian dzwonnicy znajdują się okna z witrażowymi przeszkleniami.

Elewacje boczne są 5-osiowe z przyporami.

Drzwi do kościoła są wykonane z dębu, ozdobione okuciami o motywach roślinnych.Okna ostrołukowe, wypełnione witrażami.

Sklepienie naw jest krzyżowo-żebrowe, zdobione licznymi malowidłami przedstawiającymi sceny biblijne oraz postacie świętych.

Zabytkowy wystrój i wyposażenie
ołtarz główny i dwa ołtarze boczne, dębowe, wykonane przez artystę z Olkusza – Pawła Turbasa
ambona
konfesjonały
organy wykonane w firmie J. Śliwińskiego we Lwowie na początku XX wieku
14 obrazów przedstawiających stacje drogi krzyżowej.

W otoczeniu znajduje się zabytkowa kaplica na rzucie ośmioboku, wykonana z czerwonej cegły. Wejście do niej prowadzi przez ostrołukowe drzwi. Oryginalne stare ogrodzenie zastąpiono nowym.






Opis skopiowano z wikipedii.
fot. Maciej Stanek, CC BY-SA 3.0 PL , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Sosnowiec, śląskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić