fbpx

Pałac Oskara Schöna w Sosnowcu

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 30167
Wyświetlenia: 100
W kategoriach: Pałace
Lokalizacja: Sosnowiec
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowy, eklektyczny pałac wzniesiony w 1903 roku.
Jako jedyny wśród pałaców sosnowieckich usytuowany jest w śródmieściu (ul. 1 Maja 19). Nad eklektycznym budynkiem pałacu, góruje charakterystyczna neogotycka wieża w stylu gotyku angielskiego. Także większość bryły budynku posiada cechy neogotyckie, ale w stylistyce można dostrzec także elementy stylu: neoromańskiego, neorenesansowego, neobarokowego i secesyjnego. Pałac w swej części północno - wschodniej posiadał przeszkloną oranżerię. W trakcie remontów i adaptacji pałacu na potrzeby sądownictwa oranżeria została przykryta dachem i przerobioną na pomieszczenia biurowe.

Wnętrze pałacu charakteryzuje bogactwo elementów zdobniczych, typowych dla epoki. Centralną częścią wnętrza pałacu jest hall i okazała klatka schodowa prowadząca na I piętro. Najwspanialej prezentuje się dwukondygnacyjna sala balowa z wystrojem wnętrza stylowo opierającym się na wzorach z połowy XVIII wieku. Romantyczności wnętrz rezydencji Schonów miały dodawać ukryte w ścianach kręte schody i tajemne przejścia.

Początkowo, od południa i wschodu otoczony był rozległym parkiem i skałami. Po przebudowie centrum, po II wojnie światowej, park pozostał w szczątkowej formie i dziś jest to teren leśny, przyległy do brzegów rzeki.

Wpisany wraz z otaczającym go ogrodem do wojewódzkiego rejestru zabytków pod nr rej. 1370/88 z 10.02.1988 r.


Wzniesiony w latach 1900 - 1903 w stylu eklektycznym, na zlecenie Oskara Schöna. Budowla została zbudowana na działce, kupionej w 1885 r. przez rodzinę Schönów, od hrabiego Mortimer-Tschirschky'ego, nad rzeką Czarną Przemszą. Pierwotny właściciel zginął podczas rewolucji w 1905 r. W pałacu zamieszkali Franz i Emma Schön.

W czasie I powstania śląskiego, w 1919 r. w budynku pałacu była siedziba dowództwa powstania z siedzibą dowództwa obrony plebiscytu, przygotowującego III powstanie śląskie w 1921 r.

Pożar przędzalni w 1907 oraz I wojna światowa przyczyniły się do pogorszenia sytuacji finansowej rodziny, przez co pałac został wydzierżawiony na potrzeby sądu. W 1923 r. budowla została zaadaptowana na potrzeby sądu, W okresie okupacji niemieckiej, mieścił się w nim Deutsches Haus. Od 1945 r. pełni ponownie funkcję siedziby sądu.






Opis skopiowano z wikipedii.
fot. Krzysztof Popławski, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Sosnowiec, śląskie
1 Maja 19

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić