fbpx

Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Dobrej Rady

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 33619
Wyświetlenia: 38
W kategoriach: Świątynie
Lokalizacja: Sobótka
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Świątynia rzymskokatolicka wzniesiona w stylu zakopiańskim pod koniec XX wieku.
Inicjatorem budowy kaplicy był w 1992 roku ks. Ryszard Staszak. Prace projektowe kaplicy pod kierunkiem Jerzy Wojnarowicza rozpoczęły się w 1992 roku, natomiast teren pod budowę zakupiono wiosną 1993 roku. 15 sierpnia 1993 roku ks. biskup Józef Pazdur poświęcił krzyż i plac pod budowę kaplicy jako wotum 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. 7 maja 2000 ks. kardynał Henryk Gulbinowicz konsekrował kaplicę jako wotum Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 i 1000-lecia biskupstwa wrocławskiego.

Kaplica powstała na planie siedmiokąta foremnego z więźbą dachową w kształcie gwiazdy siedmioramiennej. Wykonana została z drewna świerkowego na cokole granitowym i nawiązuje do stylu zakopiańskiego. Okna w kształcie krzyży jerozolimskich i rzymskich wypełnione witrażami ze stacjami drogi krzyżowej.
Przy kaplicy wolno stojąca dzwonnica w postaci wydłużonej kaplicy słupowej z latarnią.


Witraże autorstwa Marii Gostylli-Pachuckiej przestawiają chronione rośliny rezerwatu przyrody Łąka Sulistrowicka, które (wraz z siedmioramienną więźbą dachową) symbolicznie nawiązują do siedmiu Darów Ducha Świętego:

Dar Mądrości – storczyki, osty, dziewięćsił
Dar Rozumu – maki, rumianki, niezapominajki
Dar Rady – lilia złotogłów
Dar Męstwa – róża francuska, goździk pyszny, wężymord niski
Dar Umiejętności – goryczka wąskolistna, pełnik europejski, wawrzynek wilczełyko
Dar Pobożności – kosaciec syberyjski, zanokcica serpentynowa, wawrzynek wilczełyko
Dar Bojaźni Bożej – oset nastroszony (żółty i fioletowy)
W latarni umieszczono portrety św. Maksymiliana Kolbego, św. Alberta Chmielowskiego, św. Edyty Stein, św. Faustyny Kowalskiej, św. Pio z Pietrelciny, św. Matki Teresy z Kalkuty i św. Jana Pawła II.

Ołtarz główny z granitu przedstawia, wzorowane na przedchrześcijańskiej rzeźbie kultowej Niedźwiedźze szczytu Ślęży, niedźwiedzie, niosące na grzbietach płytę ołtarzową, które chylą głowę przed relikwią – kamieniem z Wieczernika, co ma symbolizować siłę i potęgę Boga. Nastawa ołtarzowa z drewna lipowego przedstawia Drzewo Jessego. Krzyż ołtarzowy wspiera się na rzeźbie, wzorowanej na ustawionej obecnie w Sobótce, kultycznej rzeźbie Mnich, natomiast ambonka na rzeźbie, wzorowanej na ustawionej obecnie w Sobótce przy kościele św. Anny, kultycznej rzeźbie Grzyb. W prezbiterium drewniana figura św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej.

Na emporze wokół świątyni znajduje się fryz rzeźbiarski przedstawiający Jezusa błogosławiącego dzieci, Gody w Kanie Galilejskiej, 15 Tajemnic Różańca a także herby św. Jana Pawła II, ks. kardynała Henryka Gulbinowicza oraz biskupów Mariana Gołębiewskiego i Józefa Pazdura.

Przy wejściu nad emporą zawieszona jest chrzcielnica z granitu, natomiast na ścianach umieszczono tabliczki marmurowe z nazwiskami fundatorów.

Otoczenie kaplicy
marmurowa figura Matki Bożej Dobrej Rady Wędrującej (przed kościołem)
kamienna figura Matki Bożej z Nazaretu (w odległości 50 m przy źródełku)
drewniana figura Chrystusa Frasobliwego






Opis skopiowano z wikipedi.
fot. Grzegorz W. Tężycki, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Sobótka, dolnośląskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić