fbpx

Korytania

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 32254
Wyświetlenia: 64
W kategoriach: Wąwozy
Lokalizacja: Skała
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Wąwóz w prawych zboczach Doliny Prądnika w Ojcowskim Parku Narodowym.
Jest bocznym odgałęzieniem Doliny Prądnika. Ma wylot naprzeciwko wylotu Wąwozu Smardzowickiego. Wylot wąwozu Korytania to typowa skalna brama. Tworzą ją skała Sobótka (w orograficznie prawych zboczach wąwozu) i Koźniowa (w lewych zboczach). W wylocie doliny znajduje się dom.

Przypuszcza się, że nazwa wąwozu pochodzi od nazwiska rodu Korycińskich – starostów ojcowskich, lub od kształtu wąwozu, przypominającego koryto.

Porośnięty lasem wąwóz ma długość około 1,5 km. W dolnej części wąwozu jest to grąd, w środkowej i górnej żyzna buczyna karpacka. Zbocza w wielu miejscach są skaliste. Oprócz bramy skalnej przy wylocie wąwozu, są jeszcze 4 mniejsze bramki w samym wąwozie. Za jedną z tych bramek znany aktor Ludwik Solski projektował utworzenie dla kuracjuszy Ojcowa teatru na łonie natury. Projektu nie zrealizowano. W zbudowanym z wapieni jurajskich wąwozie są także inne formy działalności krasowej, m.in. jaskinia Potrójna i kilka schronisk. Potrójna była zamieszkiwana przez ludzi prehistorycznych, w jej namulisku archeolodzy znaleźli bowiem liczne kości zwierzęce i szkielety dwóch ludzi, a także wytwarzane przez nich narzędzia z krzemienia łupanego, tzw. eolity. Były to pierwsze w Polsce znaleziska eolitów. Rozpoznano wśród nich odłupki termiczne, odłupki termiczne negatywowe, fragmenty z naturalnym retuszem, odłupki przemysłowe, odpadki termiczne negatywowe oraz fragmenty określone jako podobne do prymitywnego pięściaka.

Wąwóz Korytania charakteryzuje się dzikością. Czasami nazywany bywa Straszydłem. Z rzadkich roślin rośnie tutaj m.in. obuwik pospolity. Karol Wróblewski, jeden z przewodników ojcowskich tak o wąwozie Korytania pisał w 1900 r.: W powietrzu unosi się jakaś tajemniczość, jakieś tchnienie, jakby tu był pobyt duchów nie z tego świata. Cisza tu niczem niezmącona.

Wąwóz Korytania to jedno z najbardziej cennych przyrodniczo miejsc OPN i prawie w całości obszar ochrony ścisłej tego parku. Jego dnem prowadzi nieznakowana ścieżka wychodząca na wierzchowinę Wyżyny Olkuskiej w należących do miejscowości Biały Kościół przysiółkach Iwina i Murownia. Wejście do wąwozu wymaga jednak zgody dyrekcji OPN.






Opis skopiowano z wikipedi.
fot. Jerzy Opioła, CC BY-SA 4.0 , Wikimedia Commons

Lokalizacja

Skała, małopolskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić