fbpx

Kamienica przy ul. Jana III Sobieskiego 12

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 19260
Wyświetlenia: 100
W kategoriach: Kamienice
Lokalizacja: Sanok
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowa kamienica w Śródmieściu Sanoka wzniesiona w latach 1888-1889.
Budynek wybudował Szymon Pijanowski w latach 1888-1889, a kierownikiem jego budowy był inż. Henryk Stoy. W 1907 od jego żony-wdowy Emilii odkupił budynek Zygmunt Edelheit. Pierwotnie budynek figurował pod numerem konskrypcyjnym 370.

Projekt nadbudowy kamienicy wykonał w 1927 Władysław Chomiak. Przebudowa została wykonana od 1929 do 1930. Przed II wojną światową właścicielkami kamienicy były Eugenia Edelheit i jej córka Maria Edelheit (później po mężu Trendota). Przed 1939 budynek figurował pod numerem 8 ulicy Jana III Sobieskiego. Do tego roku pod tym adresem byli przypisani: nadleśnictwo, kopalnia nafty „Artur” w Tyrawie Solnej, inż. Leon Friedländer, adwokat Augustyn Nowotarski. Podczas II wojny światowej i trwających walk w Sanoku w ramach frontu wschodniego obecna ulica Jana III Sobieskiego (w okresie okupacji niemieckiej przemianowana na Kasernenstrasse) była terenem zmagań zbrojnych; w budynku położonego naprzeciw od południowego zachodu gimnazjum bronili się Niemcy, którzy w lipcu 1944 spalili budynek poczty, umiejscowiony naprzeciw od północnego zachodu; sama kamienica została uszkodzona. Po zakończeniu wojny budynek nadal istniał pod numerem 8. Własność kamienicy posiadali członkowie rodzin Edelheitów i Trendotów do 1959. W 1975 nastąpiło wywłaszczenie dużego ogrodu położonego za kamienica. Po 1989 starania o zwrot nieruchomości podjęła Agnieszka Jankowska, spadkobierczyni Trendotów. Budynek został wyremontowany przez nią w latach 2005–2008. Decyzją z 2012 część nieruchomości (byłego ogrodu i garażu) została prawomocnie zwrócona Annie i Marii Jankowskim. Aktualnie Agnieszka Jankowska jest jedyną właścicielką kamienicy i gruntu byłego ogrodu, gdzie stworzyła parking.

W latach 90. w budynku funkcjonował sanocki oddział Porozumienia Centrum.

Historia budynku i jej mieszkańców (rodzin Edelheitów, Trendotów i Jankowskich) została opisana w książce pt. Kamienica. Edelheitowie — Trendotowie — Jankowscy w Sanoku, wydanej w 2013 i autorstwa Stanisława Dobrowolskiego. Dwie pierwsze rodziny w 1924 połączyło małżeństwo Tadeusza Trendoty (doktora praw, sędziego, porucznika Wojska Polskiego) i Marii Edelheit.

Budynek został wpisany do wojewódzkiego (A-1239 z 17 kwietnia 2014) oraz do gminnego rejestru zabytków.





Opis skopiowano z wikipedii.
Zdjęcie: Silar, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Sanok, podkarpackie
Jana III Sobieskiego 12

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić