fbpx

Zalew Rzeszowski

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 13017
Wyświetlenia: 151
W kategoriach: Jeziora
Lokalizacja: Rzeszów
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Sztuczny zbiornik wodny na Wisłoku w Rzeszowie, zbudowany w 1973 r.

 

Wodę na Wisłoku spiętrzono w 1973 roku w celu zapewnienia prawidłowej pracy ujęcia wody dla mieszkańców Rzeszowa, jak i dla walorów rekreacyjnych. Woda zalała tereny m.in. dawnych żwirowni i piaskowni. Zbiornik w chwili powstania miał wydłużony kształt i powierzchnię 68,2 ha. i maksymalną głębokość 10 metrów. W przeciągu kilkudziesięciu lat Wisłok naniósł namuły wypłycając Zalew. Obecnie około 30 ha. pierwotnego zbiornika jest zarośnięte. W 2010 roku wybudowana została Mała Elektrownia Wodna o mocy około 0.6 MW. Towarzyszącą inwestycją jest przepławka zapewniająca migrację ryb zasiedlających rzekę powyżej i poniżej zapory. 

FLORA:

Dzięki braku ingerencji człowieka, przyroda stworzyła bardzo bogate i zróżnicowane środowisko. Obszary nadwodne, bagienne porosły pałką wąskolistną i szerokolistną, manną mielec, skrzypem bagiennym, trzciną, kropidłem wodnym i kosaćcem żółtym. Zarówno w wodzie jak i na jej powierzchni spotkać można takie rośliny jak: rzęsa wodna, moczarka kanadyjska, żabieniec, babka woda, rogatek, grążel żółty, rdestnica pływająca, grzybienie białe. Na brzegu pojawiły się dobre warunki dla topoli, olszy, jesionu i wierzby. Powoli następuje sukcesja łęgu. 

Zbiornik objęty jest ochroną w ramach programy Natura 2000. 



FAUNA:

- Bezkręgowce – ślimaki błotniarki, pająki topiki, kałużnice, chrząszcze żółtobrzeżki, nartniki, ważki, świtezianki. 


- Ryby – odnotowano 28 gatunków ryb, m.in. leszcze, wzdręgi, karasie, płocie, karpie, amury, sumy, liny, szczupaki. 

- Płazy – w przybrzeżnych, płytkich wodach oraz w oczkach wodnych rozmnażają się kumaki nizinne, żaba trawna, żaba moczarowa, ropucha szara i zielona, żaby wodne, traszki zwyczajne i grzebieniaste. 

- Gady – zaskroniec zwyczajny, jaszczurka żyworodna i jaszczurka zwinka. 

- Ssaki – łasice, gronostaje, tchórze, lisy, wydry, bobry, karczowniki ziemnowodne, liczne drobne gryzonie i drapieżne rzęsorki, piżmaki. O świcie i o zmierzchu można natknąć się na latające nietoperze. 

- Ptaki - odnotowano 227 gatunków ptaków, w tym gatunki zagrożone i rzadkie: rybitwa białowąsa, kureczka zielonka, bączek, bąk. Podczas wiosennych przelotów zatrzymują się tutaj stada cyranek, krzyżówek, świstunów, cyraneczek, płaskonosów, czernic i głowienek. Występują także perkozy dwuczube, trzcinniczki, trzciniaki, rokitniczki, potrzosy, mewy śmieszki, rybitwy rzeczne, kokoszki wodne, wodniki, perkozki i łyski. Latem i wczesną jesienią na zbiorniku zatrzymują się wędrujące ptaki siewkowate: bekasy, biegusy, brodźce i sieweczki. Bywają tu także czaple siwe i białe, mewy białogłowe i srebrzyste, rybitwy białoczelne i rybitwy czarne. Z rzadkich wędrownych ptaków stwierdzono m.in. czaplę purpurową i nadobną, mewę trójpalczastą i czarnogłową, kormorana małego, rybitwę popielatą, pliszkę cytrynową, terekię. 


Po zbiorniku można popływać, wypożyczając sprzęt wodny - Przystań Lisia Góra.


Lokalizacja

Rzeszów, podkarpackie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić