fbpx

Gmach teatru im. Wandy Siemaszkowej

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 35360
Wyświetlenia: 137
W kategoriach: Kamienice
Lokalizacja: Rzeszów
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Dawna siedziba Towarzystwa Gimnastycznego, wzniesiona w latach 1890-1900.

Powstanie budynku możliwe było dzięki składkom członkowskim Towarzystwa Gimnastycznego Sokół oraz mieszkańców miasta. W budynku oprócz zajęć gimnastycznych odbywały się także gościnne występy teatru lwowskiego i krakowskiego. Miejsce to było swoistym centrum kultury, w którym organizowane były koncerty i zabawy, a także występowały amatorskie zespoły teatralne. Funkcjonował tu także stały zespół Meluzyna. Ośrodek kulturalny funkcjonował do wybuchu II Wojny Światowej. 

Jeszcze w 1935 roku budynek został powiększony. Dobudowano balkon oraz wydłużono scenę. Końcem pierwszego budynku jest dzisiejsza portiernia. Część, w której znajdują się garderoby, stolarnia, malarnia i zaplecze sceny jest segmentem dobudowanym. 

W czasie wojny w budynku zorganizowano lecznicę dla rannych żołnierzy, głównie niemieckich. W znajdującym się nieopodal budynku Biblioteki Wojewódzkiej mieścił się sztab niemiecki, czyli coś na wzór dzisiejszego pośrednictwa pracy. Po wyzwoleniu Rzeszowa w dniu 2 sierpnia 1944 roku, kiedy to niemieccy żołnierze w obawie przed Armią Czerwoną opuścili miasto, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół próbowało się ponownie zorganizować. Jednak nie na długo. W październiku władze miejskie utworzyły Teatr Narodowy a Towarzystwo Sokół zostało rozwiązane. 

Inna historia wiąże się z domem rodziny Holzów, gdzie mieści się Mała Scena, sekretariat i administracja. Budynek wzniesiono w 1888 roku jako parterową willę. Jej właściciel podczas II Wojny Światowej współpracował z Niemcami. W chwili wyzwolenia miasta wyjechał z Polski i do 1945 roku nie upomniał się o budynek wobec czego miasto skomunalizowało obiekt. 

W 1948 roku na strychu (czyli tam, gdzie obecnie znajduje się Mała Scena) dobudowano salę obrad dla PZPR. Te dwa osobne budynki zostały w 1957 roku połączone. Dobudowano specjalną przewiązkę, a przy okazji na samej górze powstały pokoje gościnne i biura księgowości. Pod koniec lat 80. powstało dodatkowe przejście dla personelu, które wyeliminowało potrzebę przechodzenia do drugiego budynku przez Małą Scene lub podwórze. 

Od 1997 roku w Teatrze mieści się Szajna Galeria - jedyna w Polsce i na świecie stała wystawa prac profesora Józefa Szajny, jednego z najważniejszych artystów XX wieku. 

 

 

Lokalizacja

Rzeszów, podkarpackie
Sokoła 7

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić