fbpx

Port morski Puck

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 30038
Wyświetlenia: 50
W kategoriach: Przystanie i porty
Lokalizacja: Puck
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Port morski nad Zatoką Pucką.
Jest portem z przystanią rybacką i niezależną mariną jachtową. Stanowi bazę dla floty rybackiej i rozwijającej się żeglugi turystycznej, jest także ośrodkiem sportów wodnych.

W porcie znajduje się Harcerski Ośrodek Morski Puck, który posiada flotę jachtów balastowych, mieczowych i motorowych oraz remontową halę szkutniczą.

Corocznie 28 czerwca ma miejsce Morska Pielgrzymka Rybaków, którzy płyną po mszy w kościele w Kuźnicy do puckiej przystani rybackiej, znajdującej się nieopodal kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.


Port Puck tworzą dwa baseny portowe oddzielone plażą i obiektami Harcerskiego Ośrodka Morskiego. Poza basenem Rybackim i basenem Jachtowym, na zachód od portu znajdują się także nieużytkowane baseny pozostałe po dawnym lotnisku nadmorskim.

Według rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z 1999 roku, port morski w Pucku obejmuje obszar od wschodniego falochronu basenu Jachtowego do rowu melioracyjnego przy zachodniej części basenu Rybackiego, a także obszar do ulic Tadeusza Kościuszki i Żeglarzy.

Ruchem statków kieruje Bosmanat Portu Puck podległy pod Kapitanat Portu Władysławowo. Infrastrukturą portową administruje Urząd Morski w Gdyni oraz miasto Puck.

Marina jachtowa (żeglarska) w Pucku przyjmuje jednostki o długości kadłuba do 20 m i zanurzeniu nie przekraczającym 2,8 m. Przystań osłaniają: od zachodu molo spacerowe o długości 190 m oraz falochron wschodni o długości 180 m. Do przystani prowadzi wejście o szerokości 30m. Głębokości: na podejściu 1,5–3,5 m, w basenie 0,7–3,5 m.
Z ramienia władz miasta Pucka administratorem mariny jest Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Pucku.

Basen Rybacki posiada prostokątny kształt i 3 nabrzeża, których wschodnie ma długość 67 m, południowe 40 m, zachodnie 74 m. Głębokości w basenie wahają się od 2,5 m do 3,5 m.

Od wschodniej części basenu Rybackiego odchodzi zakotwiczony falochron (pomost) pływający o długości 80 m i szerokości 4 m. Na głowicy falochronu zainstalowano zielone światło błyskowe grupowe o okresie 5 sekund [0,5 + (1,0) + 0,5 + (3,0)], zasięgu 2 Mm i wysokości światła 3,6 m n.p.m.

Kutry miejscowych rybaków pływają z sygnaturą PUC na burcie.

Na północny zachód od basenu Rybackiego puckiego portu znajdują się dwa małe baseny portowe. Wschodni basen posiada nabrzeża betonowe, a jego wejście osłania drewniany falochron. Basen ten może być dostępny dla niewielkich jednostek pływających. Minimalna głębokość na podejściu do basenu wynosi 2,4 m, a głębokość w basenie wynosi ok. 2,0 m.

Sąsiedni basen zachodni ze zniszczonym drewnianym falochronem jest niedostępny dla żeglugi.

Blisko przystani, w przybrzeżnych wodach znajdują się ślady wczesnośredniowiecznego portu, który został odkryty w latach 70. XX wieku.

W okresie międzywojennym obszar przy basenach portowych stanowił lotnisko wojskowe, gdzie stacjonował Morski Dywizjon Lotniczy.





Opis skopiowano z wikipedi.
fot. Krzysztof /wikimedia commons

Lokalizacja

Puck, pomorskie
Żeglarzy 1

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić