fbpx

Rynek w Pszczynie

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 11305
Wyświetlenia: 287
W kategoriach: Rynki i place miejskie
Lokalizacja: Pszczyna
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Centralny plac miasta, uformowany na miejscu średniowiecznego placu targowego.
Osada będąca zalążkiem współczesnej Pszczyny zaczęła się formować w ciągu XI-XII wieku przy trakcie handlowym z Krakowa przez Oświęcim do Czech. Powstała na nieznacznym wzniesieniu pomiędzy dolinami Wisły i Pszczynki. Usytuowanie osady przy szlaku biegnącym głównie ze wschodu na zachód poskutkowało kształtem formującego się placu handlowego, wyciągniętego w osi wschód-zachód. Po lokacji miasta w XIII wieku plac ten zaczął pełnić rolę rynku miejskiego.

W obecnej formie rynek zaczął kształtować się w XIV-XV wieku, kiedy miasto było otoczone już obwarowaniami ziemno-drewnianymi, których ślad wyznaczają dziś ulica Piwowarska i Warowna. Z każdego narożnika rynku wybiegały po dwie prostopadłe do siebie ulice, zaś dłuższe boki podzieliła jeszcze jedna para ulic.

Zabudowania wokół rynku były początkowo drewnianymi, głównie piętrowymi domami krytymi strzechą a następnie gontem. Pierwszymi murowanymi obiektami były Ratusz (1658) i kościół ewangelicki (1743-1746). Po ostatnim pożarze z 1748 roku budynki drewniane powszechnie zastępowano budynkami murowanymi.

Zachodnia pierzeja rynku nigdy nie została zabudowana budynkami mieszkalnymi. Prowadziło tędy dojście do zamku, przez istniejącą do dziś Bramę Wybrańców. W tej pierzei znajdował się browar, piekarnia, słodownia, siedziba sądu książęcego oraz kilka stajni dla koni służby zamkowej. Wszystkie te obiekty zniknęły w XIX wieku, głównie z powodu przebudowy założenia zamkowego. Współcześnie przestrzeń rynkowa zwęża się w kierunku zachodnim, przechodząc płynnie w ulicę Wojska Polskiego. W 1922 roku stanęła tu brama triumfalna, przez którą 29 czerwca do miasta uroczyście wkroczyły wojska polskie (stąd nazwa ulicy).

Około 1900 roku rynek wybrukowano i postawiono na nim żeliwne latarnie. Po II wojnie światowej rynek utracił swe funkcje targowe.

Dawniej na rynku rosło kilka drzew, które wycięto po II Wojnie Światowej. W latach 90. XX wieku na obrzeżach posadzono platany. Powstała replika dawnej studni, a w zachodniej części w 2009 roku stanęła „ławeczka księżnej Daisy”. Latem odbywają się tu imprezy plenerowe a zimą staje sztuczne lodowisko. Ostatnia przebudowa miała miejsce w 2015 roku - wymieniono płytę rynku a w części wschodniej powstał placyk z fontannami.

Lokalizacja

Pszczyna, śląskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić