fbpx

Przeworska Kolej Dojazdowa

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 24923
Wyświetlenia: 102
W kategoriach: Przewoźnicy
Lokalizacja: Przeworsk
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Turystyczna, wąskotorowa linia kolejowa łącząca Przeworsk i Dynów, biegnąca doliną rzeki Mleczki.
Dzięki założonemu w 2009 Stowarzyszeniu Miłośników Przeworskiej Kolei Dojazdowej udało się ocalić od zaprzestania prowadzenia kursów turystycznych, gdyż władze samorządowe nie były w pełni przekonane o sensie prowadzenia dalszej działalności kolejki. Mimo wielu przeszkód SMPKW nie dopuściło do likwidacji PKD. Właścicielami kolei są powiaty przeworski i rzeszowski; od stycznia 2013 przeworską kolejkę objął w zarząd Powiatowy Zarząd Dróg w Przeworsku. Przeworska Kolej Dojazdowa dysponuje 6 lokomotywami Lxd2, w tym 3 czynnymi. W 2013 kolej jeździła w weekendy od czerwca do sierpnia, a w niedziele także we wrześniu.

W 2019 roku kolej przewiozła 15,1 tysiąca pasażerów. W czerwcu 2020 roku w wyniku burz i powodzi zniszczeniu uległ odcinek trasy i przęsło mostu, przez co ruch został zawieszony, lecz udało się uzyskać środki na remont i w czerwcu 2021 roku kolejka wznowiła kursowanie.

Zestawienie taboru: Przeworsk:

Lxd2 - 257 (sprawna)
Lxd2 - 268 (sprawna)
Lxd2 - 282 (niesprawna)
Lxd2 - 334 (sprawna)
Lxd2 - 335 (niesprawna)
Bachórz (karczma)

Lxd2 - 251 (odstawiona, jako pomnik)
W nocy z 26 na 27 czerwca 2020 we wsi Hadle Szklarskie nawałnica zniszczyła dwa mosty i część torowiska na łącznej długości ok. 7 km, co uniemożliwia kursowanie pociągów.


Kolej słynie z tunelu w Szklarach o długości 602 m – jedynego na kolejach wąskotorowych z ruchem turystycznym w Polsce. Tunel ten zamykany był drewnianymi wrotami.

Na trasie znajdują się również dwa mosty stalowe nad rzeką Mleczką, kilka jednoprzęsłowych mostów o długości 10-15 m oraz most kamienny.


Występuje tutaj każdy typ krajobrazu. Podróż zaczyna się w dolinie rzeki Wisłok, a następnie kolejka pokonuje długie i proste odcinki pomiędzy polami uprawnymi. Za stacją zwaną 'środkową' Kańczugą znajdują się dwa stalowe mosty w Łopuszce Małej (sztuczny zbiornik), a następnie tory biegną wzdłuż drogi łączącej Przeworsk z Dynowem. Zaczynają się też ostre łuki i wysokie podjazdy podczas mijania Jawornika Polskiego. Podróż kończy się przejazdem przez tunel, gdzie po wyjeździe widać krajobraz Pogórza Dynowskiego. Kolejka zjeżdża w dół doliny rzeki San mijając most kamienny i pola uprawne. Na całej 46-kilometrowej linii kursuje turystyczny pociąg Pogórzanin. Czas przejazdu trasy Przeworsk - Dynów z postojami wynosi 2 godziny i 40-45 minut w jedną stronę.

W Dynowie stoi jako pomnik parowóz Px48-1734.


Stacje
Przeworsk Wąskotorowy (gmina miejska Przeworsk)
Urzejowice (gmina Przeworsk)
Krzeczowice (gmina Kańczuga)
Kańczuga (gmina Kańczuga)
Łopuszka Wielka (gmina Kańczuga)
Manasterz (gmina Jawornik Polski)
Zagórze (gmina Jawornik Polski)
Hadle Szklarskie (gmina Jawornik Polski)
Jawornik Polski (gmina Jawornik Polski)
Szklary Tunel (gmina Hyżne)
Szklary (gmina Hyżne)
Bachórz (gmina Dynów)
Dynów (gmina miejska Dynów)






Opis skopiowano z wikipedii.
fot. Krzysztof D., CC BY-SA 2.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Przeworsk, podkarpackie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić