fbpx

Wieża Woka

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 23098
Wyświetlenia: 132
W kategoriach: Punkty widokowe
Lokalizacja: Prudnik
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Wieża widokowa, najstarszy zabytek Prudnika, najstarsza wieża zamkowa na Górnym Śląsku.

Wieża jest jedyną pozostałością po zamku w Prudniku. Znajduje się na terenie Starego Miasta i jest najstarszą, prywatną budowlą obronną na terenie Polski. 

Zamek gotycki w zakolu rzeki Prudnik wzniesiony został w XIII wieku z inicjatywy czeskiego szlachcica Woka z Rożemberka, uważanego za założyciela Prudnika. Wieża Woka pełniła funkcję miejsca ostatecznej obrony, gdyż grube ściany i wejście do jej wnętrza umiejscowione na wysokości 12,5 metra czyniły z niej miejsce nie do zdobycia. Pełniła także funkcje więzienne oraz magazynowe. 

W czasie pożaru 27 sierpnia 1806 roku spłonął cały zamek z wyjątkiem wieży. Na miejscu dawnej warowni w 1837 roku wzniesiono kompleks stajni garnizonowych. W 2009 roku wieża została odrestaurowana i pełni funkcję punktu widokowego, którym zarządza Muzeum Ziemi Prudnickiej. 

Wieża Woka, nazywana w przeszłości także Wieżą Pogańską to wieża cylindryczna. Jej mury zbudowane zostały z kamieni szarogłazu, pozyskiwanego z niedalekich Gór Opawskich. W zwieńczeniu ośmioboczna, zamknięta drewnianym gankiem i ostrosłupowych dachem. Na jednej z wyższych kondygnacji znajduje się otwór drzwiowy. 

Była to wieża ostatecznej obrony, pozwalająca zamieszkiwać w niej przez niedługi czas, ale przetrwać oblężenie zamku. Rezydowanie na stałe było uniemożliwione przez grube i zimne mury, brak okien, wysoko położone wejście i brak wygodnego pomieszczenia. Wieża u podstawy ma kształt cylindra o średnicy około 12,5 metra. Jej mury osiągają grubość od 4 do 5 metrów. We wnętrzu cylindra mieścił się loch o średnicy 2 metry i wysokości 13 metrów. Otwór do lochu znajdował się na górze, w sklepieniu nad lochem. Powyżej znajdowały się jeszcze dwa pomieszczenia oddzielone stropami belkowymi. 







fot. Sławomir Milejski, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Prudnik, opolskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić