fbpx

Kolejka Parkowa Maltanka

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 25750
Wyświetlenia: 175
W kategoriach: Przewoźnicy
Lokalizacja: Poznań
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Linia kolejowa o całkowitej długości torów 3850 m. kursująca między rondem Śródka a Nowym Zoo.
W latach 50. XX wieku powstał Komitet Budowy Parku Kultury i Wypoczynku, który miał zadanie utworzyć wesołe miasteczko, które miało powstać w Dębinie w okolicach ul. św. Jerzego Pierwszą wybudowaną atrakcją była kolejka o torze szerokości 600 mm. Pięć wagoników wyprodukowały zakłady Cegielskiego (ówczesne ZISPO), a spalinową lokomotywkę WLs40 zapewniło ZNTK. Oficjalne otwarcie odbyło się 22 lipca 1956 roku. Kolejkę dostali 1 października 1957 roku pod opiekę harcerze z Chorągwi Wielkopolskiej, stąd nazwa Harcerska Kolejka Dziecięca. Jej licząca 2,5 km trasa biegła między Ogrodem Jordanowskim przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 a Łęgami Dębińskimi. Kolej kursowała do drugiej połowy lat 60. W momencie, gdy postanowiono wybudować trasę Hetmańską dla II ramy komunikacyjnej miasta, okazało się, że trasa kolejki koliduje z nową drogą. W związku z tym postanowiono ją przenieść na Maltę, która właśnie była zagospodarowywana. Kolejkę, pod nazwą „Maltanka”, otwarto ponownie 21 lipca 1972. Nie udało się zrealizować przy tym pierwotnych planów, przewidujących kursowanie kolejki po terenie nowego ZOO. Od tego momentu kolejką zarządza MPK. Na przełomie lat 70. i 80. kolejka przewoziła ponad 200 tys. pasażerów w skali roku. W 1998 nazwę zmieniono na Maltańska Kolej Dziecięca, natomiast w 2002, w roku jubileuszu 30-lecia, kolejka otrzymała obecną nazwę Kolejka Parkowa Maltanka. 15 stycznia 2010 grupa miłośników kolei z Poznania zawiązała klub SPM Maltanka, który pomaga w pracach na kolejce i promuje ją. Z okazji 40-lecia kolejka otrzymała oficjalne logo, które zostało wybrane przez jury w konkursie.

Maltankę dwa razy podpalono. 26 marca 2000 r. wandale podpalili stację Zwierzyniec, która spłonęła doszczętnie. Niecałe dwa lata później - 21 marca 2002 r. został podpalony wagon odstawiony na pętli od strony stacji Maltanka.

W 2015 podano do publicznej wiadomości, że około 1/3 przychodów kolejki, tj. 13 tys. zł miesięcznie, przeznacza się na opłatę za przejazd przez teren nie stanowiący własności kolejki. W tej sytuacji miasto porozumiało się z poznańską kurią archidiecezjalną w sprawie wymiany gruntów i przejęło nieruchomości pod torowiskiem kolejki. Na przełomie 2017 i 2018 na kolejce przeprowadzono remont, w czasie którego wymieniono torowisko na większości linii z uwagi na jego zły stan. Wybudowano też dodatkowy przystanek przy Termach Maltańskich.

W 2018 roku przewiozła 138,9 tysięcy pasażerów, będąc pod tym względem na trzecim miejscu wśród wszystkich polskich kolei wąskotorowych.


Stacja położona nad północno-zachodnim brzegiem Jeziora Maltańskiego w Poznaniu. Początkowo budynek stacji stanowiła metalowa wiata, pod którą znajdował się obszerny pawilon m.in. z kasami (podobny budynek miała stacja Zwierzyniec). W 1998 oddano do użytku stylowy budynek stacji z restauracją. Obiekt został zbudowany w konstrukcji szachulcowej (tzw. murem pruskim), charakterystycznej dla dawnych budynków w Wielkopolsce.

Na stacji istnieją dwa perony: jeden dla wysiadających i jeden dla wsiadających. Peron dla wysiadających położony jest na wysokości kościoła św. Jana. Peron dla wsiadających znajduje się przy budynku stacji. Na jego końcu stoi semafor wyjazdowy. Obok drugiego peronu znajduje się również parowóz Tx26-423 z 1926 (odnowiony przez wolontariuszy SPM w 2010). Na terenie stacji znajduje bocznica. Około 150 metrów na wschód od stacji znajduje się dwustanowiskowa lokomotywownia.

Przystanek położony nad północnym brzegiem Jeziora Maltańskiego w Poznaniu. Pierwotną jego funkcją miała być obsługa gości z pobliskiego hotelu, później został zamknięty. W 2012 został przeniesiony bliżej wejścia do Term Maltańskich i uruchomiony ponownie. Obecnie ma za zadanie służyć klientom Term Maltańskich. Nowy przystanek zbudowały brygady torowe MPK Poznań. Nazwa wzięła się od kurczaka Ptysia, bohatera bajki z lat 50 i 60 XX wieku. Nazwa została wybrana przez czytelników Expressu Poznańskiego.

Przystanek i mijanka znajdujące się po północnej części Jeziora Maltańskiego, przy końcu ulicy Wileńskiej. Nazwa wzięła się od gąski Balbinki, bohaterki bajki z lat 50 i 60 XX wieku. Również i ta nazwa została wybrana przez czytelników Expressu Poznańskiego.

Składa się z dwóch torów z peronami; każdy w przeciwnym kierunku. Na końcu każdego peronu znajduje się semafor wyjazdowy. Pociąg jadący ze stacji Zwierzyniec zatrzymuje się na sygnale S1 i oczekuje na wjazd na mijankę składu nadjeżdżającego ze stacji Maltanka. Zwrotnice na mijance są samoczynne o ustalonym położeniu roboczym, podatnym przy najeździe „z ostrza”, gdzie jazda w kierunku Zwierzyńca odbywa się tylko po torze głównym, a w kierunku Maltanki po torze dodatkowym.

Stacja zlokalizowana w pobliżu głównego wejścia do Nowego Zoo. Składa się z dwóch peronów i toru odstawczego. Początkowo kasa mieściła się w drewnianym kiosku, który w 1975 roku został zastąpiony przez przeszklony, obszerny pawilon m.in. z kasami (podobny budynek miała stacja Maltanka). W 2000 pawilon został podpalony i całkowicie spłonął. Obecnie pod zachowanym dachem dawnego pawilonu (pełniącym rolę wiaty) znajduje się kontener z kasą biletową i nastawnią, z obawy przed dewastacją zabierany na okres zimowy do zajezdni tramwajowej przy ulicy Fortecznej.

Linia jest wyposażona w czynną blokadę półsamoczynną opartą na sygnalizacji świetlnej, sterowaną z nastawni za pomocą pulpitów kostkowych na stacjach końcowych (Maltanka i Zwierzyniec). Każda nastawnia obsługuje blokadę na swojej pętli, oraz semafory głowicy wjazdowej od swojej strony na mijankę Balbinka. Bocznica do lokomotywowni jest obsługiwana zwrotnicą ręczną zamykaną na klucz, chroniona takimiż wykolejnicami, oraz odcinkiem izolowanym włączonym w blokadę stacyjną. Bocznica dodatkowa na Maltance jest obsługiwana zwrotnicą elektryczną i chroniona odcinkiem izolowanym włączonym w blokadę stacyjną. Sygnalizacja czynna jest w okresie kursowania pociągów. Na okres zimowy nastawnia Zwierzyniec, mieszcząca się w budynku kontenerowym, jest zabierana do zajezdni tramwajowej przy ulicy Fortecznej, z obawy przed dewastacją.




Tabor:
lokomotywa parowa Borsig Bn2t 11458 z 1925 (uruchamiana w wybrane weekendy)
lokomotywa spalinowa WLs40-100 z 1956
lokomotywa spalinowa WLs40-1225 z 1961
lokomotywa spalinowa WLs50-1563 z 1964
wagony osobowe 1–4 z 1956
wagony osobowe 5 i 8 z 1972
wagony osobowe 6 i 7 z 2010
wagon spalinowy MBxc1-41 „Ryjek” z 1932







Opis skopiowano z wikipedi.
fot. Radomil, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Poznań, wielkopolskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić