fbpx

Pałac w Radojewie

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 16878
Wyświetlenia: 238
W kategoriach: Pałace
Lokalizacja: Poznań
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Ruiny zabytkowego, późnoklasycystycznego pałacu wzniesionego w 1825 roku.
Poklasztorny majątek nabył świeżo uszlachcony bankier berliński - Zygmunt Otto von Treskow. W 1825 roku wzniósł on dla syna Heinricha Baltazara pałac w Radojewie. Zabudowania folwarku o pow. 1142 hektary znajdowały się po drugiej stronie wsi, w jej północnej części. Majątek w rękach rodziny znajdował się do 1945 roku. Do lat 60. znajdowała się w nim szkoła a następnie obiekt przekształcono na budynek mieszkalny. Od momentu włączenia Radojewa do Poznania pałac należy do miasta a park jest własnością Lasów Państwowych. Od 2004 roku pałac jest nieużytkowany i popada w ruinę.


Pałac znajduje się na skarpie górującej nad doliną Warty i połączony był osią widokową z pałacem w Owińskach, główną siedzibą rodu. Dwór wzniesiono w stylu późnoklasycznym dla syna Zygmunta - Heinricha, według projektu Karola Fryderyka Schinkla. Pod koniec XIX wieku został rozbudowany na pałac.
Pałac to dwupiętrowy gmach, wzniesiony na rzucie prostokąta. Fasadę stanowi wgłębiony portyk wsparty na czterech kolumnach. Z drugiej strony pośrodku występuje ryzalit.

Wokół urządzono romantyczny park angielski o powierzchni 15 ha, częściowo położony na stromej skarpie i w sposób naturalny łączący się z lasami łęgowymi porastającymi dolinę rzeki Warty. Zaprojektowany został przez królewskiego ogrodnika z Poczdamu - Piotra Lenne. W parku zbudowano na ówczesną modłę sztuczną ruinę. Znajdowała się w nim także kaplica oraz cmentarz rodziny von Treskow. Dziś park wyróżnia się wieloma walorami przyrodniczymi, charakterystycznymi dla naturalnych lasów, stąd przyrodnicy od lat 90. XX wieku postulują objęcie go ochroną w formie rezerwatu.
Szczególną atrakcją parku jest masowo kwitnący w okresie przedwiośnia, zdziczały rannik zimowy - uciekinier z ogrodu pałacowego oraz kokorycz pusta. Na uwagę zasługuje także ogromnych rozmiarów platan klonolisty, uznany za pomnik przyrody oraz pomnikowa aleja licząca 6 platanów. Inną atrakcją są dwa głazy narzutowe, leżące na szczycie wzgórza i owiane legendą...

Park obecnie stanowi własność Skarbu Państwa. Park jak i pałac figuruje w rejestrze zabytków.


Na terenie parku znajduje się mały, rodzinny cmentarz. Chociaż w Polsce nie żyją już członkowie rodziny von Treskow, co roku w dniu 1 listopada na grobach pojawiają się znicze przynoszone przez okolicznych mieszkańców.




Zdjęcia: Arcisław, CC BY-SA 3.0 PL , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Poznań, wielkopolskie
Radojewo

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić