fbpx

Pałac arcybiskupi w Poznaniu

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 16877
Wyświetlenia: 188
W kategoriach: Pałace
Lokalizacja: Poznań
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowy pałac na wyspie Ostrów Tumski, siedziba poznańskich biskupów (od 1821 arcybiskupów).
Najstarsza wzmianka dot. poznańskiej siedziby wzniesionej przez biskupa Wojciecha Jastrzębca pochodzi z 1404 roku. Za czasów biskupa Andrzeja z Bnina dwór rozbudowano. W latach 1505-1508 dobudowano drugie skrzydło. W połowie XVI wieku kolejnej przebudowy dokonał biskup Andrzej Czarnkowski.

Rezydencja została zniszczona w czasie potopu szwedzkiego. Odbudowali ją biskupi Wojciech Tolibowski i Stefan Wierzbowski. Podczas wojny północnej obiekt popadł w ruinę i został odbudowany i przebudowany za czasów biskupa Jana Tarły w 1740 roku według projektu Pompeo Ferrariego na barokowy pałac.

Kolejne ważniejsze przebudowy miały miejsce w latach 1827-1830 oraz w II połowie XIX wieku. W okresie międzywojennym odbudowano jedno ze skrzydeł pałacu, zniszczone podczas powodzi w 1760 roku.

Pałac znajduje się na terenie arcybiskupiej rezydencji. Rezydencję tworzy położony przed pałacem od zachodniej strony reprezentacyjny dziedziniec, połączone z nim dawne zabudowania gospodarcze od wschodniej i południa oraz ogród od strony południowej. Budynek pałacu zajmuje późnoklasycystyczne skrzydło zachodnie, które swój obecny wygląd zawdzięcza przebudowie dokonanej w latach 1852-1854.

Wejście do budynku prowadzi przez balkonowy portyk, w którym wykorzystywano kolumny jońskie z 1829 roku. Pod portykiem umieszczono dwie marmurowe rzeźby św. Piotra i Pawła, wykonane w latach 1864-1865 przez Oskara Sosnowskiego w Rzymie. Do 1945 roku znajdowały się po bokach głównego ołtarza w poznańskiej katedrze. W północnym skrzydle, wzniesionym na reliktach murów z XV i XVI wieku znajduje się klasycystyczna brama z wielkim, dwukolumnowym portykiem z końca XVIII wieku. Skrzydło to mieści m.in. Metropolitalny Sąd Duchowny. Krótkie, wschodnie skrzyło powstało na początku XX wieku.

Na skwerze przed pałacem znajduje się późnobarokowa figura św. Jana Nepomucena ustawiona na rokokowym cokole. Została tu przeniesiona w 1957 roku z Kobylegopola. Do 1957 roku stała przed pałacem Mycielskich (zniszczonym w czasie II Wojny Światowej) w Kobylimpolu. Figura została wykonana w 1694 roku z piaskowca.





Zdjęcia: Four.mg, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Poznań, wielkopolskie
Ostrów Tumski 1

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić