Szczegóły atrakcji
Opis
Muzeum Narodowe w Poznaniu powstało z połączenia kilku historycznych kolekcji: najstarsza z nich, Muzeum Starożytności Polskich i Słowiańskich w Wielkim Księstwie Poznańskim powstało w 1857 roku. Kolejnym elementem stanowiącym podwaliny Muzeum były darowizny Seweryna Mielżyńskiego dla PTPN. W 1870 roku zakupił on zbiory Edwarda Rastawieckiego a rok później przekazał towarzystwu należącą do swojej rodziny kolekcję miłosławską. Zakupił on także teren, gdzie zorganizowano wystawę zbiorów. W 1881roku PTPN nadało im nazwę Muzeum im. Mielżyńskich, dla publiczności otwarto je ostatecznie w 1882 roku.
Nieco później, w 1894 roku w Poznaniu powstało pierwsze niemieckie muzeum - Provinzial Museum in Posen, które w 1902 roku przemianowano na Kaiser Friedrich Museum (Muzeum Cesarza Fryderyka III). Jako siedzibę otrzymało ono specjalnie zaprojektowany do celów wystawienniczych budynek przy Placu Wolności (obecnie mieści się tu Galeria Malarstwa i Rzeźby).
W 1919 roku, po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, Muzeum Cesarza Fryderyka III przemianowano na Muzeum Wielkopolskie. W kolejnych latach nastąpił błyskawiczny rozwój Instytucji. W okresie międzywojennym muzeum podzielone zostało na trzy oddziały: "Galerię Malarstwa i Rzeźby", zajmującą budynek po Muzeum Fryderyka III, "Muzeum Archeologiczne w gmachu PTPN" (dawna siedziba Muzeum Mielżyńskich) i "Muzeum Przyrodnicze: przy Ogrodzie Zoologicznym (obecnie pod opieką Polskiej Akademii Nauk).
Podczas II Wojny Światowej wiele dzieł zostało zagrabionych przez niemieckiego okupanta i wywiezione w głąb II Rzeszy, zaś reszta została zniszczona podczas działań zbrojnych.
Jeszcze w 1945 roku poznańscy historycy sztuki rozpoczęli odbudowę zbiorów Muzeum Wielkopolskiego.
W 1949 roku ze zbiorów malarstwa Edwarda Raczyńskiego utworzono Muzeum w Rogalinie i wyodrębniono Dział Kultury i Sztuki Ludowej (dziś Muzeum Etnograficzne w Poznaniu). W 1950 roku Muzeum Wielkopolskie w Poznaniu zostało przekształcone w Muzeum Narodowe w Poznaniu. Jednocześnie zbiory Muzeum Prehistorycznego, oddziału wyodrębnionego jeszcze w 1945 roku, przekształcono w oddzielne Muzeum Archeologiczne w Poznaniu z siedzibą w pałacu Górków. W kolejnych latach powstały działy:
- w 1952 roku Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu
- w 1954 roku Muzeum Historii Miasta Poznania z siedzibą w poznańskim ratuszu
- w 1962 roku Muzeum w Gołuchowie
- w 1963 roku Wielkopolskie Muzeum Wojskowe
- w 1965 roku Muzeum Rzemiosł Artystycznych (dziś Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu) z siedzibą na zamku królewskim w Poznaniu
- w 1970 roku Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie.
Jednocześnie rozwijała się Galeria Malarstwa i Rzeźby przy której w 1975 roku powstał Dział Plakatu i Designu, który w 1982 roku objął także zbiory wzornictwa. W 1992 roku istniejąca przy Galerii Malarstwa i Rzeźby Galeria Sztuki Współczesnej wzbogaciła się o Dział Fotografii, Filmu i Video.
Opracowano na podstawie wikipedii.
Zdjecie: Diego Delso, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons
Lokalizacja
Aleje Karola Marcinkowskiego 9