fbpx

Przeciwatomowy Schron Prezydencki i Galeria Plakatów Socrealizmu

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 23487
Wyświetlenia: 177
W kategoriach: Inne Muzea, Galerie
Lokalizacja: Poznań
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Podziemny schron dla władz Poznania z okresu zimnej wojny i Galeria Plakatu z okresu socrealizmu.

Obiekt stanowi oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości

Schron przeciwatomowy

Schron wybudowano na przełomie lat 50. i 60. XX wieku pod willą (niczym pozornie nieróżniącą się od sąsiednich budynków) znajdującą się przy ul. Słupskiej 62 w Poznaniu, na wypadek wojny atomowej lub innego zagrożenia. Dobrze zamaskowany, sekretnie ukryty w podziemiach willi schron przeciwatomowy dla Prezydenta Poznania oraz najwyższych urzędników magistratu miał nie tylko dbać o bezpieczeństwo ukrytych w nim osób, ale służyć jako punkt dowodzenia Obrony Cywilnej (jednostka wojskowa nr. 2741). Schron o powierzchni 500 mkw mieścił biura, centralę telefoniczną oraz centrum dowodzenia. 

Obiekt odtajniony został dopiero w 2000 roku, jednak oficjalna wiadomość o istnieniu została przekazana publicznie w 2010 roku a o jego lokalizacji w 2012 roku. Miało to chronić obiekt przez złodziejami i wandalami. Na szczęście schron nigdy nie musiał być wykorzystany, ponieważ zdaniem pracowników Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości schron nie spełnił by swojej roli, z uwagi na płytką lokalizację, brak kuchni i magazynów żywności, słabe opancerzenie oraz zerwanie łączności w przypadku wybuchu wojny atomowej. 

Dla zwiedzających obiekt oddano w dniu 13 grudnia 2012 roku (w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego) oraz w dniu 21 grudnia 2012 roku (w związku z przepowiednią dotyczącą końca świata). Schron stanowi poniekąd kapsułę czasu, gdyż w jego wnętrzu w stanie nienaruszonym zachowało się oryginalne wyposażenie z lat PRL: filtry powietrza, agregaty, meble, mapy, armatura łazienkowa, radio, telefony a także wersalka prezydenta.  

 

Ekspozycja plakatów z okresu PRL

Przestrzeń ekspozycyjna podzielona została tematycznie na trzy części. W sali pierwszej prezentowane są plakaty stworzone zgodnie z doktryną socrealistyczną, obowiązującą w polskiej sztuce w I połowie lat 50. Prace te w swojej formie typowo propagandowe mówią m.in. o potrzebie odbudowy kraju ze zniszczeń wojennych, walce z wrogiem, nawołują do pracy na rzecz państwa socjalistycznego, nawołują do realizacji planów społeczno-gospodarczych. 

 

Prace te w swojej formie typowo propagandowe mówią m.in. o walce z wrogiem, o potrzebie odbudowy kraju ze zniszczeń wojennych, nawołują do realizacji planów społeczno-gospodarczych, do pracy. W drugim pomieszczeniu prezentowane są plakaty filmowe.

fot. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

Informacje dodatkowe

Godziny otwarcia Środa-piątek, oraz ostatnia sobota miesiąca w godzinach 10:00-16:00

Lokalizacja

Poznań, wielkopolskie
Słupska 62

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić