Szczegóły atrakcji
Opis
Obiekt stanowi oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.
Schron przeciwatomowy
Schron wybudowano na przełomie lat 50. i 60. XX wieku pod willą (niczym pozornie nieróżniącą się od sąsiednich budynków) znajdującą się przy ul. Słupskiej 62 w Poznaniu, na wypadek wojny atomowej lub innego zagrożenia. Dobrze zamaskowany, sekretnie ukryty w podziemiach willi schron przeciwatomowy dla Prezydenta Poznania oraz najwyższych urzędników magistratu miał nie tylko dbać o bezpieczeństwo ukrytych w nim osób, ale służyć jako punkt dowodzenia Obrony Cywilnej (jednostka wojskowa nr. 2741). Schron o powierzchni 500 mkw mieścił biura, centralę telefoniczną oraz centrum dowodzenia.
Obiekt odtajniony został dopiero w 2000 roku, jednak oficjalna wiadomość o istnieniu została przekazana publicznie w 2010 roku a o jego lokalizacji w 2012 roku. Miało to chronić obiekt przez złodziejami i wandalami. Na szczęście schron nigdy nie musiał być wykorzystany, ponieważ zdaniem pracowników Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości schron nie spełnił by swojej roli, z uwagi na płytką lokalizację, brak kuchni i magazynów żywności, słabe opancerzenie oraz zerwanie łączności w przypadku wybuchu wojny atomowej.
Dla zwiedzających obiekt oddano w dniu 13 grudnia 2012 roku (w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego) oraz w dniu 21 grudnia 2012 roku (w związku z przepowiednią dotyczącą końca świata). Schron stanowi poniekąd kapsułę czasu, gdyż w jego wnętrzu w stanie nienaruszonym zachowało się oryginalne wyposażenie z lat PRL: filtry powietrza, agregaty, meble, mapy, armatura łazienkowa, radio, telefony a także wersalka prezydenta.
Informacje dodatkowe
Lokalizacja
Słupska 62