fbpx

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 25758
Wyświetlenia: 219
W kategoriach: Inne Muzea
Lokalizacja: Poznań
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Placówka z interaktywną ekspozycją multimedialną poświęconą maszynie szyfrującej Enigma.
Usytuowana w budynku dawnego Collegium Historicum, obecnie Collegium Martineum na rogu ulic Święty Marcin i Tadeusza Kościuszki w Poznaniu. Pierwotnie budynek pełnił rolę siedziby Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Następnie gmach służył Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza.

Centrum Szyfrów Enigma jest marką Poznańskiego Centrum Dziedzictwa.



Centrum jest wspólnym przedsięwzięciem Miasta Poznania i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Realizację budowy powierzono trzem przedsiębiorstwom: Atrem S.A., Firmie Budowlanej Eugeniusza Dota i New Amsterdam Sp. z o.o., które wygrały przetarg na jego budowę, ogłoszony w czerwcu 2019 roku. Pomysłodawcą stworzenia placówki, którą pierwotnie określano jako Muzeum Enigmy, był dziennikarz radiowy Szymon Mazur.

Budowa centrum realizowana była w ramach Działania 4.4 „Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego” Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020, we współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Placówkę otwarto 25 września 2021 roku. Kierownikiem centrum jest Piotr Bojarski.

W miejscu gdzie działa centrum, pierwotnie wznosił się gmach intendentury wojskowej dowództwa V Korpusu Armijnego Cesarstwa Niemieckiego (niem. Königliche Intendantur des V Armeekorps), zbudowany w latach 1843–1847.

Po I wojnie światowej w budynku ulokowano dowództwo 14 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty. Część pomieszczeń wykorzystywała poznańska filia wojskowego Biura Szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gdzie pracowali trzej kryptolodzy Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki.

Po wybuchu II wojny światowej budynek wykorzystywany był przez armię niemiecką. Po zakończeniu działań wojennych gmach był poważnie uszkodzony i w 1948 roku postanowiono nie odbudowywać zniszczonego budynku, tylko postawić nowy obiekt dla siedziby wojewódzkich władz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, która mieściła się tutaj do 1990 roku. Następnie budynek przekazano Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza na potrzeby Wydziału Historycznego, który funkcjonował w nim do 2015 roku, do momentu przeniesienia do Kampusu Morasko.

Oprócz stałej wystawy Centrum Szyfrów Enigma, instytucja prowadzi projekt pod tytułem „Rezydencje w CSE”. Celem projektu jest wsparcie rozmaitych twórczych inicjatyw, upamiętniających udział polskich kryptologów w złamaniu szyfru maszyny Enigma.

W ramach projektu kontrabasista, dyrygent i kompozytor Patryk Piłasiewicz prowadzi otwartą interdyscyplinarną pracownię CSE Open Lab. Pokazy artystyczne są organizowane bezpośrednio w przestrzeni ekspozycji stałej Centrum. W pierwszej edycji projektu udział wzięli studenci z Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego oraz studenci Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej.

10 listopada 2021 roku odbyły się pierwsze warsztaty w ramach projektu pod tytułem "Synteza subtraktywna. Architektura dźwięku", 24 listopada odbyły się warsztaty „Odsłuchy. Prezentacje elementów projektu SubRosa". 1 i 8 grudnia 2021 odbyły się próby koncertu rozproszonego "Subrosa" w przestrzeni Mediateki i ekspozycji stałej.

16 grudnia 2021 roku, w przestrzeniach ekspozycji stałej, odbył się koncert rozproszony „Sub Rosa” zorganizowany z okazji 89. rocznicy złamania szyfru Enigmy przez polskich kryptologów. Wystąpili w nim studenci Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego oraz chór kameralny UAM pod dyrekcją prof. Krzysztofa Szydzisza. Widzowie mieli okazję stać się uczestnikami koncertu, spacerując po ekspozycji i spotykając muzyków, którzy w rożnych przestrzeniach ekspozycji wykonywali utwory zainspirowane historią trzech poznańskich matematyków oraz Centrum Szyfrów Enigma.

Tytuł koncertu „Sub Rosa” z języka łacińskiego oznacza „pod różą”, nawiązując do róży jako starożytnego symbolu tajemnicy.





Opis skopiowano z wikipedi.
fot. Subjectiveart, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Poznań, wielkopolskie
Święty Marcin 78

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić