fbpx

Cmentarz wojenny nr 186 – Lichwin-Zagórze

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 29284
Wyświetlenia: 59
W kategoriach: Nekropolie i grobowce
Lokalizacja: Pleśna
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Cmentarz z I wojny światowej znajdujący się we wsi Lichwin.
Jest jednym z 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. W VI okręgu tarnowskim cmentarzy tych jest 63.


Zaprojektowany został na planie prostokąta przez Heinricha Scholza. Cmentarz znajduje się na umiarkowanie nachylonym na południe stoku. Ogrodzenie stanowił płot z drewnianych sztachet zawieszony na murowanych z kamienia słupkach. Głównym elementem ozdobnym jest znajdujący się w górnej części cmentarza duży drewniany krzyż osadzony na murowanym z kamieni cokole o kształcie ściętej piramidy. Krzyż zwieńczony jest ząbkowaną, wykonaną z blachy glorią osadzoną na ramionach krzyża. Groby żołnierzy rozmieszczono w rzędach prostopadłych do dłuższej osi cmentarza. Znajdują się na nich drewniane krzyże zwieńczone podobnymi jak na krzyżu głównym gloriami z ząbkowanej blachy. Na skrzyżowaniu ramion krzyży umieszczono emaliowane tabliczki z nazwiskami żołnierzy. Dla jedynego żołnierza rosyjskiego wykonano odmienny, krzyż lotaryński i bez blachy.

Cmentarz został zaprojektowany w ten sposób, ze składa się z dwóch kwater przedzielonych drogą. Na obydwu jej końcach, po bokach cmentarza znajdują się furtki wejściowe.

W ośmiu grobach zbiorowych i 47 pojedynczych pochowano tu 104 żołnierzy austro-węgierskich i jednego żołnierza rosyjskiego. Znane są nazwiska 81 pochowanych.

Austriacy wykonali cmentarze solidnie, jednak z czasem ulegały one w naturalny sposób niszczeniu przez czynniki pogody i roślinność. Przez długi czas po wojnie cmentarzami z I wojny światowej nie opiekowano się. Dopiero ostatnio zaczęto o niego dbać. Władze gminy Pleśna dokonały kapitalnego remontu, po którym wygląda on jednak nieco inaczej, niż pierwotnie. Mogiły ziemne zrównano, co ułatwia pielęgnację terenu. Zwiększono liczbę krzyży, co potęguje wrażenie. Wszystkie krzyże wykonano na nowo i ich kształt odbiega od pierwowzoru. Na nowo także wykonano drewniany płot sztachetkowy. Ogólnie po remoncie cmentarz wygląda dobrze, z wyjątkiem drewnianego płotu, który na niektórych odcinkach został obalony.





Opis skopiowano z wikipedii.
fot. Jerzy Opioła, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Pleśna, małopolskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić