fbpx

Cmentarz wojenny nr 179 – Woźniczna-Kłokowa

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 29294
Wyświetlenia: 51
W kategoriach: Nekropolie i grobowce
Lokalizacja: Pleśna
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowy cmentarz z okresu I wojny światowej znajdujący się w Woźnicznej.
Spoczywa na nim łącznie 20 poległych żołnierzy rosyjskich i austro-węgierskich.

Jest jednym z 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. W VI okręgu tarnowskim cmentarzy tych jest 62.

Niewielki cmentarz zaprojektowany przez Heinricha Scholza zbudowano na planie prostokąta, z niewielkim występem w formie ryzalitu od strony zbocza. Otoczony jest pełnym kamiennym murem nakrytym betonowym parapetem. Wejście na cmentarz prowadzi przez kutą dwuskrzydłową furtkę oflankowaną dwoma słupkami.

Pomnikiem jest ścianka wyodrębniona z płaszczyzny tylnego ogrodzenia za pomocą dwóch słupów, wymurowanych z kamiennych bloków. Na środku wnęki między tymi słupami wznosi się wysoki drewniany krzyż łaciński. Po jego obu stronach zamontowano tablice z datami 1914 i 1915 zapisanymi cyframi rzymskimi.

Mogiły poległych żołnierzy rozmieszczono w trzech rzędach. Nagrobki to betonowe stele. Nagrobki żołnierzy rosyjskich wieńczy żeliwny dwuramienny krzyż, na stelach zamontowano białe blaszane tabliczki z napisem „1 RUSS. KRIEGER". Trzy mogiły żołnierzy austro-węgierskich znajdują się w centrum środkowego rzędu, odróżniają się od rosyjskich wyższym, jednoramiennym krzyżem z imienną inskrypcją.

Cmentarz został wyremontowany i w 2017 r. jest w bardzo dobrym stanie.

W 20 grobach pojedynczych pochowano 17 żołnierzy rosyjskich oraz 3 żołnierzy armii austro-węgierskiej. Nazwiska żołnierzy rosyjskich nie są znane. Jeden z żołnierzy austro-węgierskich walczył w 4. Pułku Cesarskich Strzelców Tyrolskich, dwóch pozostałych w 14. pułku piechoty z Linzu. Są znani z nazwiska, wszyscy polegli w maju 1915 roku, a więc podczas bitwy pod Gorlicami.





Opis skopiowano z wikipedii.
fot. Jerzy Opioła, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Pleśna, małopolskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić