fbpx

Labirynt fresków

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 25822
Wyświetlenia: 88
W kategoriach: Opuszczone miejsca
Lokalizacja: Parzęczew
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Prywatny labirynt zawierający 50 fresków artystów z 14 krajów.
Inicjatywa stworzenia Labiryntu Fresków powstała na początku drugiej dekady XXI wieku ze współpracy właściciela z Adamem Kowalczewskim, prowadzącym w Łodzi galerię sztuki ADI – ART. To on zajmuje się organizacją plenerów, zaprasza artystów i czuwa nad logistyką całości. Sam labirynt buduje gospodarz – Stanisław Radomiński i co roku domurowywane są kolejne ściany w zależności od liczby artystów i wielkości fresków, jakie chcą wykonać. Freski są robione metodą nakładania pigmentu na mokry tynk, co gwarantuje trwałość powstałych obrazów.

Patronem artystycznym przedsięwzięcia został wybitny artysta włoski Vico Calabro, najsłynniejszy współczesny twórca fresku. Zajmuje się tworzeniem nowych, jak i renowacją starych fresków. Prawie wszyscy światowi i europejscy twórcy, którzy zajmują się freskami, są jego uczniami. Dzięki podobnym inicjatywom rozwija się zanikająca technika artystyczna, nawiązują się kontakty i tworzy mapa specjalistów w zakresie tworzenia i renowacji fresków.

Podczas kilku zorganizowanych dotychczas plenerów powstało wiele fresków, wykonanych techniką na mokrym tynku przez artystów z kraju i zagranicy. Między innymi: Vico Calabro (Włochy), Alejandro Morfin (Meksyk), Iryna Radkiewicz (Białoruś), Raul Gope (Meksykanin, artysta od wielu lat mieszkający w Polsce, w którego twórczości często występuje motyw uskrzydlonych krów), Stephen Grima (Malta), Annelies Toebes (Holandia) i artyści polscy Piotr Król, Wioletta Lewndowska z Zamościa, która jest organizatorką Frescopolis i Międzynarodowego Festiwalu Fresku w Zamościu - pleneru podobnego do mariampolskiego, podczas którego na ścianie Przedszkola Miejskiego nr 1 w Zamościu powstał fresk według projektu Vico Calabro w wykonaniu Marty Mosór, Doroty Bronikowskiej, Style Walls, Marzanny Muchy, Wioli Lewandowskiej, Vico i Mario Fait .

Otwarta przestrzeń nie szkodzi freskom. Nic się z nimi nie dzieje, nie płowieją, tylko niestety wandale część z nich spryskali farbą. Na szczęście farba, którą pomazali freski, powoli znika pod wpływam deszczu, słońca i przede wszystkim rozpuszczalnika używanego do pigmentów.






Opis skopiowano z wikipedii.
fot. Kuroczynski, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Parzęczew, łódzkie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić