fbpx

Kościół św. Mikołaja i św. Franciszka Ksawerego

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 21616
Wyświetlenia: 94
W kategoriach: Świątynie
Lokalizacja: Otmuchów
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowy kościół rzymskokatolicki wzniesiony w latach 1690-1693 w stylu barokowym.
Pierwsza świątynia w tym miejscu była wzmiankowana w 1235, zniszczona podczas wojen husyckich została odbudowana w 1466. Kamień węgielny pod budowę obecnej świątyni został wmurowany w 1690 roku, natomiast prace budowlane zakończyły się w 1693 roku. Architektem kościoła był Johann Peter Tobler. Polichromię wykonał Karol Dankwart (znany m.in. z prac w bazylice św. św. Jakuba Starszego i Agnieszki w Nysie), przedstawiają sceny z życia obydwu patronów, Matki Bożej i świętych. Ołtarz główny został wykonany przez Johanna Weinmanna z Ellwangen i poświęcony w 1701 roku. Sztukaterie to dzieło G. Albertiego, B. Mutino i P. Simonettiego.

Jest to świątynia jednonawowa, z transeptem i dwoma rzędami kaplic z emporami, sklepionych kolebkowo. W dwuwieżowej fasadzie wschodniej znajduje się portal główny projektu W. Lederera z 1693 z kartuszem herbowym biskupa Franciszka Ludwika, który był fundatorem kościoła. W niszach posągi sześciu apostołów, na szczycie figura św. Mikołaja. Wyposażenie świątyni pochodzi z czasów budowy, czyli z przełomu XVII i XVIII wieku, utrzymane w jednolitym stylu wczesnego baroku. W absydzie prezbiterium jest umieszczony ołtarz główny z końca XVII w. z obrazem Św. Mikołaj błogosławiący rozbitków pędzla Michaela Willmanna z 1696 roku i tabernakulum ok. 1800. Drugi obraz tego malarza: Ścięcie św. Jana Chrzciciela, jest umieszczony w jednym z ośmiu ołtarzy bocznych. Ambona z 1696 roku posiada balustradę z płaskorzeźbami ewangelistów i zwieńczona jest baldachimem z figurami Chrystusa i czterech ojców Kościoła. W prezbiterium są umieszczone 2 stalle z bogatą dekoracją snycerską, wykonane w latach 1694-1695 przez J. Weissa, ławy i tron.

Pierwsze organy w otmuchowskiej świątyni wzmiankowane są na początkek XV wieku. Niestety nie zachowały się żadne dokumenty zawierające jakiekolwiek dane na temat tamtego instrumentu. Drugi instrument został zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku. Jego autorem miał być prawdopodobnie Peter Zeitius, o czym świadczy zachowany prospekt, który jest szczególnie podobny do fasady organów w Strzegomiu autorstwa Petera Zeitiusa. Budowy nowych organów podjął się nyski organmistrz Carl Berschdorf. Pozostawił on pochodzący z drugiej połowy XVIII wieku prospekt organowy. Nowy instrument zabrzmiał po raz pierwszy w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 1935 roku. Ostatnie prace naprawcze przy obecnych organach wykonała w 2018 roku firma Vestra Grzegorza Tchórzewskiego z Lubrzy k. Prudnika. Regularnie odbywają się tu koncerty organowe.





Opis skopiowano z wikipedii.
fot. Strumyczek, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Otmuchów, opolskie
Plac Jana Pawła II

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić