fbpx

Zamek w Gościszowie

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 32967
Wyświetlenia: 60
W kategoriach: Zamki
Lokalizacja: Nowogrodziec
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowy, późnorenesansowy zamek wzniesiony w XIII wieku.
Pierwsze wzmianki o zamku występują w 1294 roku. Sam zamek, zlokalizowany na sztucznej wyspie, powstał w miejscu słowiańskiego grodu zapewne niewiele wcześniej, z inicjatywy Henryka III głogowskiego.

Przebudowy dokonano w końcu XIV w. Jednak obecna jego forma pochodzi z kolejnej przebudowy w 1603 r. Otrzymał wtedy styl późnorenesansowy z zachowaniem pierwotnych fragmentów.

Zabudowa mieszkalna i gospodarcza otacza z trzech stron czworoboczny dziedziniec, zamknięty z czwartej strony murem. Zewnętrzny kształt jest w odróżnieniu owalny. Barokowy kamienny most prowadzi przez otaczającą całość fosę z wodą do bramy wjazdowej z bogato zdobionym renesansowym portalem z dwoma kolumnami doryckimi podtrzymującymi fryz z dwoma rzędami herbów rodowych, zwieńczony kartuszem z herbami Kacpra von Warnsdorf oraz Heleny von Zedlitz-Leipe, przedzielonym figurą NMP umieszczoną na cokole wspartym na agrafie. Części portalu znajdujące się nad fryzem obecnie (2019) nie istnieją. Resztki tynków wskazują na dekoracje sgraffitowe.

Na północ od zamku znajdują się zabudowania gospodarcze z XVII w., przebudowane w XVIII w.

Na początku XIV wieku zamek (zwany wówczas Gosbinsdorf) przeszedł w ręce księcia jaworskiego Henryka, a następnie - jako lenno - rycerza Geb­hard­ta von Que­ren­fur­the. Kolejnymi właścicielami był ród von Re­dern, ry­ce­rz Jo­han­n von Greis­slau, a po 1381 - przez 250 lat - rodzina von Warn­sdorf.

Do 1945 własność rodziny von Bibran. Zniszczenia zamku dokonano w końcu II wojny światowej, kiedy 3 marca 1945 roku został pomyłkowo zniszczony w wyniku nalotu Luftwaffe. W rezultacie zamek oraz zgromadzone w nim zbiory biblioteczne i dzieła sztuki spłonęły. Na początku lat 60. XX w. pojawiły się plany jego ponownego zagospodarowania, ale nie zostały one zrealizowane.

W 1965 r. zabezpieczono go jako trwałą ruinę.





Opis skopiowano z wikipedi.
fot. Jerzy Strzelecki, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Nowogrodziec, dolnośląskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić