Szczegóły atrakcji
Opis
Zamek Krzyżacki
Zamek wzniesiono w II połowie XIV wieku. Jest największym, pokrzyżackim zamkiem rezydencjonalno-obronnym na Mazurach. Był siedzibą wójtów, urzędów miejskich, komturów. Wykorzystywany był także jako więzienie, a przed 1945 rokiem mieścił się w nim sąd obwodowy. Obecnie jest siedzibą Nidzickiego Ośrodka Kultury. Znajdują się w nim muzeum, komnaty zamkowe (noclegi) oraz restauracja.
Historia Zamku
Budowę zamku rozpoczęto około 1370 roku, a w 1409 rezydował w nim już krzyżacki prokurator. 12 lipca 1410 roku w drodze z armią w głąb państwa krzyżackiego, nieobroniony zamek zajęły wojska polskie. Podczas wojny głodowej w 1414 roku zamek obległo polskie rycerstwo i po ośmiu dniach, w dniu 6 lipca zdobyło twierdzę. W 1454 roku zamek został zajęty przez propolski Związek Pruski i w lutym 1455 roku przekazał czeskim wojskom zaciężnym pod wodzą Jana Koldy z Zampachu, którzy 28 kwietnia odparli najazd wojsk krzyżackich.
W 1517 roku umocniono i rozbudowano przedzamcze. W 1784 roku przedzamcze spłonęło. Najwięcej zniszczeń na zamku dokonali francuscy żołnierze, który stacjonowali tu (z przerwami) w latach 180-1812.
Zwiedzanie
Zwiedzanie trwa około 1,5 godziny. Możliwe jest zwiedzanie indywidualne oraz z przewodnikiem (w cenie biletu).
Noclegi
2 pokoje 1 – osobowe
14 pokoi 2 – osobowych
3 pokoje 3 – osobowe
2 – apartamenty
2 – pokoje tematyczne (Komnata Wielkiego Mistrza; Apartament Nowożeńców)
Restauracja „Ordo”
Znajdująca się w murach zamku restauracja łączy tradycje i nowoczesność. Mieści się w XIV-wiecznej warowni i samo to sprawia, że panuje w niej wyjątkowy klimat.
fot. Zamek Nidzica