fbpx

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 20281
Wyświetlenia: 98
W kategoriach: Świątynie
Lokalizacja: Namysłów
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowy kościół rzymskokatolicki wzniesiony w stylu gotyckim w I połowie XV wieku.
Pierwsza wzmianka o drewnianym kościele pochodzi z 1278 roku; proboszczem był wówczas ksiądz Dietriech. Kolejna pochodzi z roku 1321, gdzie widnieje podpis proboszcz Jeschco na dokumencie księcia Konrada I Oleśnickiego (władcy Namysłowa w latach 1312-23). Patronat nad kościołem sprawowała wówczas rada miejska. Na początku XV wieku rozpoczęto budowę nowego, murowanego kościoła. Rozpoczęcie prac budowlanych nastąpiło w 1401 lub 1405 roku (dokładna data nie jest znana). Kościół wraz z wieżą został ukończony w 1441 roku. Wybudowany został w ciągu miejskich umocnień, stanowiąc integralną część murów obronnych miasta. W czasie pożaru w 1483 roku świątynia została częściowo zniszczona. Początkowo prowizorycznie został odbudowany, a jego dalsza rozbudowa trwała do początków XVI wieku. W 1525 roku, w wyniku reformacji, kościół został przejęty przez ewangelików, którzy rok później dobudowali zakrystię. W 1655 budowla ponownie przechodzi w ręce katolików. W XVII-XIX wieku kościół był wielokrotnie remontowany i odnawiany. W latach 1868-1869 odnowiony w stylu neogotyckim. Teren przykościelny otoczony murem, pochodzącym z 1713 roku, do początków XIX wieku pełnił funkcję cmentarza.

Jest to późnogotycka budowla, halowa, trójnawowa, 6-przęsłowa, z trójbocznymi zamknięciami naw od wschodu. Nawa główna jest szersza od bocznych i bardziej wysunięta ku przodowi. W północnej części znajduje się trójprzęsłowa zakrystia oraz trzy kaplice. Od strony zachodniej znajduje się kwadratowa wieża, z okrągłymi podporami. Od południa wybudowano cztery kaplice oraz niewielką neogotycką kruchtę.

Łuki stropów opierają się na dwunastu potężnych filarach, ogromny dach z czerwonej dachówki pokrywa trzy nawy: główną i dwie boczne. Z nich można przejść do kaplic modlitewnych. Bogato zdobione ołtarze pochodzą z renesansu, jednakże ich forma uzupełnia gotyckie kształty świątyni. W południowo-zachodnim narożniku muru zachowała się późnobarokowa główna brama wejściowa z 1713 roku. Jej zwieńczenie stanowią kamienne rzeźby, św. Jana Nepomucena i dwa aniołki. Przy południowej elewacji kościoła stoi późnobarokowa, z 1730 roku, figura św. Jana Nepomucena, która do 1939 roku stała na namysłowskim rynku.





Opis skopiowano z wikipedii.
fot. Sławomir Milejski, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Namysłów, opolskie
Kościelna 1

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić