fbpx

Zespół pałacowo-parkowy w Młochowie

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 26942
Wyświetlenia: 99
W kategoriach: Pałace
Lokalizacja: Nadarzyn
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowy zespół pałacowy obejmujący pałac, dwa pawilony, oranżerię i park.
Budowę zaprojektowanego przez Jakuba Kubickiego pałacu dla Walentego Faustyna Sobolewskiego rozpoczęto wraz z powstaniem Księstwa Warszawskiego w roku 1807 (niektóre źródła podają rok 1804), zakończono ok. roku 1810 . W skład kompleksu wchodzi zarówno budynek pałacowy, oficyna, wozownia, jak i oranżeria. W ostatniej mieści się dziś kaplica pod wezwaniem św. Michała Archanioła i parafia prowadzona przez Księży Michalitów. Całość otacza park krajobrazowy z pocz. XIX w. przekomponowany w 1887 zgodnie z projektem Waleriana Kronenberga.

Majątek Młochów znajdował się od 1761 r. do 1935 r. w posiadaniu rodziny Sobolewskich, w wyniku zawieranych małżeństw kolejno w rękach hrabiego Kwileckiego, a później Kieżgajło-Zawiszów, Radziwiłłow. Nabył je, w imieniu ojca Stanisława, Maciej Leonard Sobolewski. W dniu 3 października 1795 r. przekazał majątek Młochów synowi Walentemu Faustynowi, z okazji ślubu z Izabelą Grabowską. Dobra odziedziczyła ich córka, Aleksandra Laura, która wniosła je mężowi Józefowi Ignacemu Kwileckiemu. Córka ich Maria wniosła Młochów mężowi Józefowi Kieżgajło-Zawisza. Następnie majątek przeszedł w ręce ich córki Marii Ewy Magdaleny (zwanej Magdaleną) primo voto Krasińskiej, secundo voto Radziwiłłowej. W czasie I wojny światowej pałac został spalony.

W majątku, przez pewien czas (1928-1933), pracował jako rządca Helmuth von Pannwitz, późniejszy generał Wehrmachtu oraz dowódca XV. korpusu oddziałów kozackich. Ostatnim właścicielem majątku od 1935 był Eryk Kurnatowski - senator RP w latach 1925-27, wydawca i hodowca koni.

Majątek przejęty na własność Skarbu Państwa PRL został przeznaczony na przedszkole - głównie dla dzieci pracowników państwowego gospodarstwa rolnego. W roku 1947 majątek był w posiadaniu Państwowych Zakładów Hodowli Roślin a następnie Państwowych Gospodarstw Rolnych, a od 1951 r. Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin (IHAR). W 1966 r. Instytut Ziemniaka przejął majątek Młochów od IHAR, by powrócić do IHAR w 1997 r.. W latach 1945 - 47 pałac ulegał dewastacji, wyremontowano go w latach 1948 - 1957 z przekształceniem wnętrz wg projektu Feliksa Kanclerza. Prace prowadzone były pod nadzorem Pracowni Konserwacji Zabytków - Oddział w Warszawie. Odbudowę prowadził Stanisław Zawadzki, ówczesny dyrektor majątku należącego do IHAR. W latach 1974-75 remontowano elewację i przeprowadzono remont bieżący z dotacji państwowej. W latach 1980-tych wyremontowano kominy i dach. Z końcem stanu wojennego wstrzymano dotacje Instytutu naukowego nie stać było na utrzymanie, ogrzewanie i oświetlenie pałacu.

W 2001 r. zespół pałacowo-parkowy przekazano gminie Nadarzyn. W początkach XXI wieku odrestaurowano park , a w 2022 zachodnią oficynę pałacową.






Opis skopiowano z wikipedii.
fot. Joanna.Reich, CC BY-SA 3.0 PL , Wikimedia Commons

Lokalizacja

Nadarzyn, mazowieckie
Młochów

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić