fbpx

Muzeum Stara Chałupa

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 34387
Wyświetlenia: 56
W kategoriach: Inne Muzea
Lokalizacja: Milówka
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowy, drewniany budynek z 1739 roku, z funkcjonującą w jego wnętrzu wystawą muzealną.
Pierwszym właścicielem budynku był miejscowy karczmarz, Piotr Gorel, stąd też przypuszcza się, iż pierwotnie budynek spełniał rolę wiejskiej gospody. W 1760 r. Bartłomiej Gorel, syn Piotra, sprzedał chałupę wraz z okoliczną ziemią i inwentarzem bogatemu chłopu pańszczyźnianemu Sebastianowi Capucie pochodzącemu z sąsiedniej wsi – Węgierskiej Górki. O najemcy zaświadcza wyryty na środkowym tragarzu napis: Restavrator domi novi Sebastianus Caputa Jezus Maria Józef. Wkrótce dom przeszedł w posiadanie rodziny Kąkolów, która to zarządzała nim aż do 1992 r. Stało się tak dlatego, iż syn Sebastiana – Jan, pozostając bezdzietnym usynowił swojego siostrzeńca – Marcina Kąkola, któremu następnie przekazał majątek. Po nim zaś gospodarstwo dziedziczyli kolejni potomkowie tej samej rodziny. Od 1992 r. pieczę nad budynkiem sprawuje gmina Milówka.

Dom jest dostępny dla zwiedzających od 1988 r., a od 2010 r. w jego pobliżu znajduje się dodatkowy budynek sprowadzony z Przyłękowa i utrzymany w podobnym stylu. Obecnie odbywają się w nim różnego rodzaju warsztaty i wystawy.


Muzeum „Stara chałupa” w Milówce
Legenda głosi, iż gośćmi domu były tak sławne postaci jak królowie Jan Kazimierz oraz Jan III Sobieski.


Dom jest zbudowany z drewnianych bali składanych na obłap i rybi ogon, ma również kamienną podmurówkę. Dach kryty jest gontem, zaś wokół posesji rozciąga się drewniane ogrodzenie.

Główne, kute i również drewniane drzwi prowadzą do sieni, która stanowi część gospodarczą budynku, stąd też znajdują się tutaj klepisko i różnego rodzaju narzędzia rolnicze, których większość jest zawieszona na ścianach. Schody w tym pomieszczeniu prowadzą na strych. Z sieni przechodzi się również do komory (służącej do przechowywania narzędzi gospodarskich i żywności), części mieszkalnej (czyli najstarszego pomieszczenia Muzeum) i piwnicy. Najważniejszym fragmentem domu dla ówczesnych chłopów była właśnie wspomniana już izba mieszkalna, gdyż to w niej gotowano, jadano, spano i spędzano najwięcej czasu.






Opis skopiowano z wikipedi.
fot. Mopmen, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Milówka, śląskie
Piastowska 1

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić