Szczegóły atrakcji
Opis
Muzeum gromadzi i eksponuje zabytki związane z historią miasta, uzdrowiska i Gminy Lądek Zdrój.
Kamienica mieszcząca Muzeum została wybudowana w późnorenesansowym stylu w II. poł. XVIII wieku w miejsce budynku, który strawił wielki pożar w Lądku Zdroju (który zniszczył 154 domy) w 1739 roku. Kamienica należała do rodziny Klahrów od 1724 roku, kiedy to do Lądka Zdrój sprowadził się z Kłodzka Michał wraz z żoną. Rzeźbiarz mieszkał i tworzył w tym miejscu aż do śmierci w 1742 roku.
Po 1945 roku budynek pełnił funkcje mieszkalno-handlowe. Na parterze funkcjonowała restauracja. Po 1989 roku mieściło się tu kilka sklepów i zakładów usługowych. W 1992 roku, w 300 rocznicę narodzin Michała Klahra, na froncie kamienicy umieszczono pamiątkową tablicę upamiętniającą artystę.
W 2006 roku budynek został wyremontowany a na parterze urządzono salę ekspozycyjną. Pierwsza wystawa została zorganizowana przy wsparciu Muzeum Ziemi Kłodzkiej i prywatnych osób. Wystawa poświęcona jest historii miasta i prezentuje rozwój Lądka-Zdrój od średniowiecza po XX wiek. Obejrzeć można archiwalne grafiki, fotografie, dokumenty, plany zabudowy oraz kolekcję dzieł sztuki - głównie rzeźby sakralnej. Obejrzeć można m.in.:
- polichromowaną rzeźbę ludową Madonny pochodzącą z kaplicy św. Krzysztofa z Wójtówki,
- drewnianą płaskorzeźbę z wizerunkiem Ludwika van Beethovena dłuta Aloisa Schmidta,
- XIX-wieczną ozdobną tarczę strzelniczą lądeckiego bractwa kurkowego,
- kamienne rzeźby z grupy Ukrzyżowania przeniesione z miejscowego cmentarza, w tym Mater Dolorosa dłuta Michała Klahra.
Opracowano na podstawie wikipedii.
Zdjęcia: Jacek Halicki [CC BY-SA 3.0 PL (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)]
Informacje dodatkowe
od środy do piątku 10:00-16:00,
w niedziele 11:00-15:00.
Lokalizacja
ul. Rynek 1