fbpx

Zamek w Lublińcu

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 11422
Wyświetlenia: 305
W kategoriach: Zamki
Lokalizacja: Lubliniec
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zamek w stylu baroku i klasycyzmu.

Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1397 roku, kiedy należał do księcia Władysława Opolczyka. Przez lata, lublinieckimi ziemiami władali książęta opolsko-raciborscy. Po śmierci księcia Jana Dobrego jego księstwo wraz z Lublińcem znalazło się w rękach Habsburgów władających Czechami. Lubliniec wraz z zamkiem został oddany w dzierżawę. Wielokrotnie zmieniał dzierżawców, aż w 1587 roku został nabyty przez Jana Kochcickiego. Zamek został wówczas gruntownie przebudowany.

W 1645 roku Habsburgowie skonfiskowali Kochcickim ich dobra za wspieranie protestantyzmu.Zamek nabył wówczas Andrzej Cellary i do 1722 roku był siedzibą rodu Cellarych. W 1650 roku podczas pożaru miasta, zniszczeniu uległa także część gmachu. Odbudowany został w stylu barokowej rezydencji. W 1655 roku w obawie przed szwedzką rekwizycją, schronienie znalazł tu obraz jasnogórski. W 1727 roku zamek nabył Piotr de Garnier i do 1763 zamek stanowił własność rodu de Garnier. W następnych latach zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli.

W latach 1784-1814 właścicielem Lublińca był Franciszek Grotowski, który rezydował na zamku. W testamencie, przeznaczył budynek na siedzibę zakładu wychowawczego dla sierot. W XVIII wieku po raz ostatni przebudowano zamek uzyskując obecny klasycystyczny wygląd elewacji. W 1826 roku zmarła wdowa po Franciszku Grotowskim. Władze pruskie przejęły zamek i zrezygnowały z urządzenia w nim zakładu wychowawczego dla sierot, budując dla niego nową siedzibę. W 1832 roku zamek odkupił Andrzej Renard i udostępnił budynek władzom na cele publiczne. W latach 1854-1874 znajdowała się tu siedziba starostwa powiatu lublinieckiego. W 1892 roku zamek nabyła rejencja opolska, ówczesna niemiecka jednostka administracyjna. W następnym roku niemieckie władze otworzyły w Lublińcu szpital dla umysłowo chorych i kalekich. Zamek wszedł w skład szpitala i został częściowo przebudowany. W 1922 roku Lubliniec został przejęty przez władze polskie. Szpital z przerwami działał do 1979 roku, kiedy to zamek znajdował się już w kiepskim stanie technicznym.

W 2002 roku nieruchomość "Zamek Lubliniecki" została przejęta na własność przez miasto Lubliniec od Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. W 2010 roku po pięciu latach restauracji został otwarty "Hotel Zamek Lubliniec". Aktualnie właścicielem Zamku w Lublińcu jest spółka Hotel ZL Sp. z o.o.








Zdjecia: Coco3, CC BY-SA 3.0 PL , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Lubliniec, śląskie
Grunwaldzka 40

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić