Szczegóły atrakcji
Opis
Park Ludowy w Lublinie jest jednym z istotniejszych elementów w strukturze ekologicznej miasta. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Bystrzycy, będącej głównym korytarzem ekologicznym na tym obszarze.
Flora i fauna parku
Flora na obszarze parku jest zróżnicowana i zawiera w sobie zarówno tereny otwarte jak i gęsto zadrzewione. Największe zagęszczenie drzew występuje w północnej i północno-zachodniej części parku, w której zauważa się dużą liczbę samosiewów tworzących zwarte skupiska. Do najczęściej występujących gatunków drzew należą: wierzba biała, wierzba krucha, kasztanowiec biały i topola czarna. Rzadziej spotykanymi są olsza czarna i szara, jawor, dąb czy klon zwyczajny. W zieleni niskiej, wśród krzewów spotkań można śnieguliczkę białą, dereń biały, ligustr pospolity. Bogata flora sprzyja osiedlaniu się wielu organizmów żywych. Bytuje tu aż 6 gatunków nietoperzy: karlik większy, karlik drobny, karlik malutki, gacek brunatny, borowiec wielki i nocek rudy. Wypatrzyć tu można ssaki: zębiełek białawy, mysz zaroślowa, polna i leśna, kret, ryjówka aksamitna, nornica i zając szarak. Z gadów występuje zaskroniec a z płazów żaba trawna. W Bystrzycy przylegającej do parku żyją płocie, okonie i jelce. W parku zamontowane są budki lęgowe dla ptaków: paszkotów, kosów, kwiczołów, szpaków, zięb, modraszek, wilg, sójek, piegż, szczygłów, kapturków, rudzików, kowalików, pełzaczy, dzwońców i wielu innych.
Dużą różnorodność ptaków zapewnia obecność krzewów liściastych, które stanowią schronienie przed drapieżnikami i są świetnym miejscem zakładania gniazd. Bardzo istotnym źródłem pożywienia ptaków oraz innych zwierząt są krzewy i drzewa owocowe jak: kalina koralowa, róża dzika, czarny bez, głóg jednoszyjkowy, leszczyna pospolita czy trzmielina pospolita. Większość ze wspomnianych gatunków ma jadalne owoce także dla człowieka, ponadto stanowią ozdobę parku ze względu na swój pokrój, dojrzewanie owoców lub przebarwienia się liści jesienią.
Aktywny wypoczynek
W parku znajdują się ścieżki dydaktyczne, siłownie, place zabaw, trasy spacerowe, również dla biegaczy i rowerzystów. W strefie wypoczynku każdy znajdzie coś dla siebie - dla najmłodszych powstały place zabaw, w tym urządzenia dla dzieci z niepełnosprawnością, zespół linariów, naturalne ścieżki i górki rowerowe. Dla uprawiających sport są tu place do ćwiczeń fitness, przestrzeń do gry w boule i siłownie plenerowe. Dla "leniuchów" cały park wyposażono w elementy małej architektury: ławki i stoliki parkowe, leżaki i meble granitowe. Dla preferujących relaks z książką zaplanowano biblioteczki parkowe (regały z ogólnodostępnymi książkami, które każdy może wypożyczyć), a dla "zwierzolubów" powstały wybiegi dla psów.
Dodatkowo, z uwagi na położenie parku nad rzeką, zaprojektowano przystań kajakową z drewnianymi tarasami, na których można odpocząć.
Komunikacja w parku
Głównym założeniem komunikacji jest jak najszersze otwarcie. Prowadzi do niego kilka wejść: m.in. od al. Piłsudskiego (wejście główne), przez kładkę od rzeki Bystrzycy, od terenu Targów Lublin czy od strony ul. Stadionowej. Alejki parkowe są tak wykonane, aby osoby z różnymi potrzebami mogły się po nich swobodnie poruszać, np. na wózku inwalidzkim, rowerze czy rolkach. Wokół parku zaprojektowana została dodatkowo pętla dla biegaczy o długości 2km.
Kładka pieszo-rowerowa stanowi jeden z ważniejszych pod względem komunikacyjnych obiektów rewitalizowanego parku. Jest nowym wejściem do parku od strony rzeki oraz pełni funkcje tarasu widokowego. Składa się z dwóch elementów: pomostu dolnego i pomostu górnego, tworzącego całościowo obiekt o charakterze użytkowo-rekreacyjnym.
Edukacja w Parku Ludowym
- Dydaktyczny ogród roślin wodnych - obsadzony został krajowymi roślinami wodnymi (w tym gatunkami podlegającymi ochronie w Polsce), a elementy przyrodniczej informacji wizualnej pozwalają na zapoznanie się z roślinami wodnymi i przywodnymi, rosnącymi na całym odcinku rzeki Bystrzycy. Otaczająca ogród zieleń uzupełniona została o elementy małej architektury i czyni z ogrodu wodnego miejsce idealne dla osób poszukujących wyciszenia.
- Dydaktyczny ogród wodny - w miejscu istniejącego amfiteatru powstał dydaktyczny ogród wodny z trybunami i niecką wypełnioną wodą. Niecka urozmaicona jest obrazkami ryb występujących w rzece Bystrzycy oraz strumieniami wody, z nieregularnie umieszczonych dysz. Nawierzchnia niecki wykonana w formie mozaiki umożliwia uzyskanie i spostrzeżenie ciekawych wzorów i barw, a relaks w tej części parku zapewnia także atrakcje dla dzieci.
Ścieżki dydaktyczne na terenie Parku Ludowego
Trawiasta - o powierzchni ok. 6 tys. m2, z nasadzeniami wielu gatunków i odmian traw tolerujących tereny podmokłe i okresowo zalewane. Elementem towarzyszącym ścieżce są edukacyjne tablice z opisem roślinności znajdującej się na terenie parku.
Akustyczna - zaprojektowana dla zwiększenia doznań sensorycznych, integracji osób znajdujących się w parku, w tym z niepełnosprawnościami. Na ścieżce znajduje się 11 przystanków z jednym lub kilkoma dostrojonymi instrumentami muzycznymi.
Filozoficzna - jest elementem towarzyszącym alejkom i składa się ze specjalnie zaprojektowanych mebli granitowych, na których umieszczone zostały słowa kojarzone ze starożytnymi myślicielami i filozofami. Meble pełnią funkcję siedzisk oraz stanowią element umożliwiający jazdę na rolkach i deskorolce.
Procesów przemijania - znajduje się w okolicy dydaktycznego ogrodu wodnego i składa się z elementów roślin stanowiących eksponaty w rożnym stadium życia (młode sadzonki drzew, pnie, głazy, drzewa powalone itp.) oraz elementów skalnych. Element tej ścieżki stanowią tzw. obiekty przyrodnicze - wyeksponowane pnie drzew o wysokiej wartości siedliskowej dla owadów, ptaków i nietoperzy.
Udogodnienia
Dla wygody użytkowników parku zamontowano stojaki na rowery, tablice informacyjne, kosze na śmieci. Wybudowano także dwa budynki toalet publicznych (oraz psie toalety) i wyposażono park w niezbędne instalacje takie jak: system monitoringu, oświetlenie oraz hot spoty. Na całym terenie nie przewiduje się ogrodzeń, wyjątek stanowią wybiegi dla psów.
fot. Lublin.eu