fbpx

Zamek Sobień

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 24936
Wyświetlenia: 90
W kategoriach: Zamki, Punkty widokowe
Lokalizacja: Lesko
0.00 ( 0 głosów )
Więcej:
Street view: Rozejrzyj się
Google maps: Nawiguj

Opis

Ruiny średniowiecznego zamku przy ujściu potoku Adyszów do Sanu.

 

Początki warowni strzegącej szlaku wzdłuż Sanu sięgają XIII wieku. Na przełomie XIII i XIV wieku wzniesiono tu murowany zamek. W dokumentach pojawił się po raz pierwszy pod nazwą Soban, stanowiąc własność królewską. W 1389 roku został nadany przez Władysława Jagiełłę rycerskiemu rodowi Kmitów. Od 1415 roku właścicielem posiadłości był Piotr Kmita, który w 1417 roku gościł na zamku Władysława Jagiełłę ze świeżo poślubioną Elżbietą z Pileckich Granowską. Według Jana Długosza, Jagiełło w 1417 roku podróżował ze Lwowa przez Felsztyn i Sobień do Sanoka, gdzie w kościele św. Michała wziął ślub. 

Następnie dobra te posiadał Jan Kmita. W 1436 roku po zmarłym bracie Sobień odziedziczyła Małgorzata Kmita Mościsławska. W 1436 roku Jan Goły ze Strzałkowa wystąpił do sądu grodzkiego w Sanoku przeciw Mikołajowi Kmicie, kasztelanowi przemyskiemu który gwałtem zajął dobra swojej siostry. Spół trwał do 1441 roku, gdy doszło do ugody między Małgorzatą a jej stryjem Mikołajem z Wiśnicza. Małgorzata była już wówczas żoną Mościca z Wielkiego Koźmina. Odstąpiła Mikołajowi i jego synom zamek Sobień wraz ze wsiami do niego należącymi, jak Myczkowce, Uherce Mineralne, Huzele, Izdebki i inne. 

W 1474 roku zamek został zniszczony przez wojska węgierskie. Węgrzy ponownie zniszczyli zamek w 1512 roku. Wkrótce potem Kmitowie przenieśli swoją siedzibę do Leska a opuszczony zamek zaczął popadać w ruinę. W latach 1518-1519 Sobień i Bóbrka stanowiły własność Piotra i Stanisława Kmitów. W 1553 roku zamek był w posiadaniu wdowy, Barbary Kmity z Herburtów. W 1580 roku przeszedł na własność rodziny Stadnickich, do których należał aż do 1713 roku. 


Na zarośniętym lasem wzgórzu zachowały się fragmenty murów obronnych, szczątki budynków i ślady wałów przedzamcza. Tuż za ruiną zbudowano drewniany taras, z którego rozpościera się malowniczy widok na zakole Sanu. Wejście do ruin wiedzie przez wieżę, do której zostały zbudowane schody. W ruinach stosunkowo dobrze zachowała się kamieniarka okienna w dolnej kondygnacji. Teren na którym znajduje się ruina zamku, należy do rezerwatu "Góra Sobień". 


fot. LuzynaS, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Lesko, podkarpackie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić