fbpx

Pałac w Zakrzewie

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 33870
Wyświetlenia: 46
W kategoriach: Pałace
Lokalizacja: Kłecko
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Zabytkowy pałac wzniesiony w latach 1870 - 1872.
Hrabia Albin Belina Węsierski (właściciel Zakrzewa) wraz z budowniczym gnieźnieńskim Ludwikiem Ballenstaedtem wyjechali na wystawę do Paryża i po powrocie na miejscu starego dworu wybudowali obecny pałac.

Przed 1939 na wyposażeniu pałacu pozostawały m.in. obrazy:

Mleczarka autorstwa Jana Piotra Norblina,
Le temps découvre la verite autorstwa Petera Paula Rubensa,
Michała Gorstkina-Wywiórskiego i Zofii Rudzkiej.
Podczas okupacji Niemcy wyrzucili z pałacu właścicieli, rodzinę Chełmickich. W 1945 obiekt został rozgrabiony, a potem przystosowany do obsługi kolonii letnich dzieci z Zakładów Cegielskiego. W 1978 przejął go PGR Rybno Wielkie.

W 1990 zrujnowany obiekt przejął Wielkopolski Bank Kredytowy SA. W czerwcu 1991 otwarto tu centrum szkoleniowe. W 1992, za staranną renowację zabytku, przyznano złoty medal ministra kultury i sztuki.

Od WBK pałac odkupił Santander Bank Polska. Odbywały się tam szkolenia pracowników oraz spotkania przedstawicieli biznesu i polityki z kraju i zagranicy. Do znanych osób, które tu gościły, należą: Margaret Thatcher i Mary Robinson – prezydent Irlandii.

W 2021 obiekt zakupiła osoba prywatna (adwokat z Poznania).


Środkowa bryła budynku ozdobiona jest jońskimi kolumnami zwieńczonymi panopliami. Nad oknem w dachu znajduje się kartusz z herbem Belina, a w balustradzie balkonu pierwszego piętra korona hrabiowska.

Za pałacem rozciąga się 16-hektarowy park krajobrazowy ze stawem w środkowej części oraz strumykiem. Park powstał przed pałacem a założył go sprowadzony z Francji ogrodnik – Augustyn Denizot, który pozostał w Wielkopolsce zakładając szkółki ogrodnicze oraz urządzając parki w innych miejscowościach, tj. w Uzarzewie, Kopaszewie i Morownicy. Obok pałacu znajduje się neogotycka oficyna oraz budynek dawnej wozowni.






Opis skopiowano z wikipedi.
fot. Robert Rydwelski, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Lokalizacja

Kłecko, wielkopolskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić