Szczegóły atrakcji
Opis
Nieznany jest dokładny czas i lokalizacja pierwszego cmentarza w Kutnie. Następny cmentarz został założony w 1793 roku i zajmował powierzchnię 2,8 ha. Ostatni pochówek odbył się tu w 1942 roku. Cmentarz został zdewastowany podczas II Wojny Światowej, macewy wyrwano i wykorzystano do prac budowlanych na terenie miasta (np. trotuary na współczesnym Placu Wolności). Zachowały się resztki dawnego ogrodzenia i fragmenty nagrobków.
Staraniem Komitetu Żydowskiego w maju 1946 roku pobrano w Chełmnie nad Nerem symboliczne prochy Żydów kutnowskich zamordowanych tam podczas okupacji i przeniesiono na cmentarz do Kutna. Na miejscu postawiono pomnik w kształcie macewy z Gwiazdą Dawida i napisem "Wieczna pamięć zamordowanym Żydom przez zbirów hitlerowskich, co spoczywają w bratniej mogile. Cześć Waszej pamięci!". Pomnik został jednak szybko zniszczony przez nieustalonych sprawców.
Dewastacja cmentarza była kontynuowana w okresie PRL-u. Do naszych czasów zachowały się fragmenty nagrobków. Dzięki staraniom ówczesnego dyrektora muzeum w Kutnie oraz członków TPZK zaczęto odzyskiwać i zabezpieczać żydowskie nagrobki. Nieliczne zachowane macewy znajdują się w Muzeum Regionalnym w Kutnie.
Obecnie na szczycie poprzecinanego licznymi ścieżkami wzgórza cmentarnego znajduje się pomnik odsłonięty w 1993 roku w postaci podwójnej tablicy z inskrypcjami.
Opracowano na podstawie wikipedii.
Zdjęcie: Adi anakonda / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)
Lokalizacja
ul. J. Tarnowskiego