fbpx

Błędne Skały

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 33965
Wyświetlenia: 260
W kategoriach: Formacje skalne
Lokalizacja: Kudowa-Zdrój
0.00 ( 0 głosów )
Więcej:
Street view: Rozejrzyj się
Google maps: Nawiguj

Opis

Zespół bloków skalnych na wysokości 853 m n.p.m., tworzący malowniczy labirynt (skalne miasto).

Labirynt położony jest na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych i obejmuje północno-zachodnią cześć Stoliwa Skalniak(drugi co do wysokości szczyt Gór Stołowych). Znajduje się w pobliżu granicy z Czechami, pomiędzy Kudową-Zdrój a Karłowem. Do czasu utworzenia Parku Narodowego obszar ten objęty był ochroną jako rezerwat przyrody.


Powstanie
Na dnie górnokredowego morza osadziły się grube pokłady piaskowców. W trzeciorzędzie, w czasie orogenezy alpejskiej zostały one wyniesione wraz z całymi Sudetami. Następnie miał miejsce długotrwały okres erozji i odprowadzania zwietrzeliny. Głębokie na kilka metrów korytarze powstały na skutek nierównej odporności poszczególnych warstw skalnych na wietrzenie i poszerzania szczelin przecinających masyw w trzech kierunkach.


Przez Błędne Skały prowadzą dwa szlaki turystyczne
- żółty szlak turystyczny z Dusznik-Zdroju do Karłowa,
- zielony szlak turystyczny prowadzący z Polanicy-Zdrój do Karłowa.
Pomiędzy różnorodnymi formacjami skalnymi, takimi jak skalne grzyby, maczugi czy słupy przebiega kilkusetmetrowa trasa turystyczna. Niektóre ze skał posiadają własne nazwy jak Kurza Stopka, Kuchnia, Tunel czy Stołowy Głaz. W najwęższych miejscach turyści muszą przeciskać się pomiędzy skalnymi szczelinami, wąskimi na kilkadziesiąt centymetrów.


Po drugiej wojnie światowej, przez kilka lat Błędne Skały nazywane były najczęściej Wilczymi Dołami. Takiego terminu używali m.in. dziennikarze w relacjach prasowych, niektórzy autorzy przewodników czy żołnierze Wojsk Ochrony Pogranicza w meldunkach sytuacyjnych. Niekiedy Błędne Skały porównywano do ruin zamczyska. Według legendy, Błędne Skały stworzył Liczyrzepa.

Do Błędnych Skał najlepiej wybrać się samochodem (brak komunikacji zbiorowej), który można zostawić na jednym z dwóch parkingów. Pierwszy z nich znajduje się przy drodze nr. 387 i jest darmowy, jednak dojście do labiryntów zajmuje nieco ponad godzinę. Drugi jest płatny (około 30 zł) i znajduje się nieopodal wejścia do labiryntu skalnego. Na spokojne zwiedzanie warto zarezerwować więcej niż jedną godzinę. Liczne punkty widokowe i malownicze skały na pewno zatrzymają Was na dłużej. 

 

Błędne Skały są na tyle fascynujące, że stanowiły tło dla filmu Książę Kaspian - drugiej części Opowieści z Narnii.

 

fot. Tomasz Przywecki, CC BY 3.0, Wikimedia Commons

Lokalizacja

Kudowa-Zdrój, dolnośląskie

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić