fbpx

Stare Łazienki Mineralne

Szczegóły atrakcji

Id Atrakcji: 38589
Wyświetlenia: 15
W kategoriach: Pozostałe atrakcje
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
0.00 ( 0 głosów )

Opis

Wzniesione w 1866 roku według projektu Feliksa Księżarskiego.

 

Budynek łazienek stanowi przykład eklektycznej architektury uzdrowiskowej doby historyzmu. W momencie otwarcia był najokazalszym i najbardziej komfortowym tego typu obiektem w ówczesnych galicyjskich zakładach zdrojowych. Jego budowa kosztowała 150 tys. złotych reńskich.

 

Obecnie zabytkowe Stare Łazienki Mineralne łączą funkcję lecznictwa i administracyjną. Znajduje się tu siedziba Zarządu Uzdrowiska Krynica – Żegiestów S.A., a także Zakład Przyrodoleczniczy, na który składa się baza zabiegowa, Przychodnia Zdrojowa i Pijalnia Uzdrowiskowa.

 

 

Pijalnia Uzdrowiskowa

Powstała w roku 2015 i korzystają z niej głównie kuracjusze, w ramach kuracji pitnej (krenoterapii). Można w niej także zakupić wody lecznicze, pamiątki oraz gadżety Uzdrowiska.

Pijalnia Uzdrowiskowa jest czynna codziennie w godzinach od 6.30 do 18.00.

 

Wody dostępne w Pijalni Uzdrowiskowej

Jan – delikatna w smaku lecznicza woda, słabo zmineralizowana, zawiera naturalny rozpuszczony dwutlenek węgla. Działa moczopędnie, obniża poziom cholesterolu i glikemii. Zalecana: w zapaleniach nerek, dróg moczowych, kamicy moczeowje, cukrzycy, hipercholesterolemii.

Zuber – jedna z najsilniej zmineralizowanych wód leczniczych w Europie. Zawiera naturalny rozpuszczony dwutlenek węgla. Zalecana: w stanach zapalnych przewodu pokarmowego z nadkwaśnością: żołądka, przełyku, dwunastnicy, w chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, zapaleniu dróg żółciowych, wątroby, w cukrzycy. Łagodzi przykre objawy nadużycia alkoholu.

Tadeusz – lecznicza woda żelazista, stosowana tylko w krynickim uzdrowisku, działa pobudzająco na układ krwiotwórczy dzięki dobrze przyswajalnemu składnikowi jakim jest żelazo, zawiera naturalny rozpuszczony dwutlenek węgla. Zalecana: w nadczynności tarczycy, w niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza, w zapaleniach jelit np. wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego.

Zdrój Główny – woda lecznicza od której rozpoczęła się działalność krynickiego uzdrowiska, łagodna w smaku, o swoistym zapachu, bogata w wapń i naturalny rozpuszczony dwutlenek węgla. Zalecana: w niektórych stanach zapalnych żołądka (z niedokwaśnością), reguluje działanie układu wegetatywnego.

Słotwinka – woda o łagodnym i lekko słodkawym smaku, wykazuje działanie moczopędne i alkalizujące, bogata w magnez i wapń, zawiera naturalny rozpuszczony dwutlenek węgla. Zalecana: w okresie przewlekłego stresu, w nerwicach, w alergii, w osteoporozie, w przewlekłych stanach zapalnych przewodu pokarmowego.

 

 

fot. TuMałopolska

Lokalizacja

Krynica-Zdrój, małopolskie
Aleja Nowotarskiego 9

Ocena

Ocena

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić